άθλημα

Ημερομηνία και ώρα του αγώνα Τουρκία-Ολλανδία ανακοινώθηκαν: Πότε και σε ποιο κανάλι θα προβληθεί ο αγώνας – Τελευταία Αθλητικά Νέα

Η αή-γιλτζα ομάδα ξεκίνησε τις αγώνες της πρώτης εβδομάδας που φιλοξενούνταν στην Αντάλια με μια ήττα, λήγοντας έτσι η σειρά από 22 ανεπιτυχείς αγώνες.

Ο πρώτος ομάδας, ο αριθμός ένα στον κόσμο, ο πρωταθλητής του κόσμου, οι “Σουλτάνες του Δικτύου”, που δίνει τις πρώτες δοκιμασίες του φετινού Συνολικού Πρωταθλήματος, βρέθηκε πίσω με τρία σημεία στο διάλειμμα: 14-11. Έπειτα από τη δυσκολία της απενεργοποίησης, η αή-γιλτζα ομάδα βρέθηκε πίσω με 6 πόντους (17-11). Στο επόμενο τμήμα, η Εθνική Γυναικών της Τουρκίας μείωσε τη διαφορά και πλησιάζοντας προς τα τέλη του σετ την μείωσε σε μόλις ένα πόντο: 22-21. Οι “Σουλτάνες του Δικτύου”, δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν το ανώτερο παιχνίδι του αντιπάλου τους στο τελικό μέρος του σετ και έχασαν το πρώτο σετ με δύο πόντους διαφορά: 25-23.

Στο δεύτερο σετ, η Τουρκία ξεκίνησε κακά, βρέθηκε πίσω με 12-4 εναντίον της Ιαπωνίας, αλλά κατάφερε να φτάσει στην ισοπαλία 17-17. Οι “Σουλτάνες του Δικτύου” που προηγήθηκαν της αντίπαλης ομάδας με 21-19, δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ και ηττήθηκαν με 25-21: 2-0.

Η τουρκική ομάδα άρχισε καλά το τρίτο σετ. Οι “Σουλτάνες του Δικτύου” έκαναν το προβάδισμα και κέρδισαν το σύνολο των σημείων με 25-23, φέρνοντας το σκορ σε 2-1.

Η Ομάδα της Εθνικής Γυναικών της Τουρκίας ξεκίνησε γρήγορα τον τέταρτο σετ, προηγήθηκε για πρώτη φορά της αντιπάλους κατά δέκα πόντους: 19-9. Κατά το τέλος του σετ, η ομάδα με την αή-γιλτζα συνέχισε να κατέχει το προβάδισμα, κερδίζοντας το τέταρτο σετ με διαφορά πέντε πόντων (25-20), φέρνοντας το σκορ σε ισοπαλία 2-2.

Η αή-γιλτζα ομάδα κέρδισε το πέμπτο σετ με 15-11 και συνολικά τον αγώνα με 3-2 στην έναρξη του Συνολικού Πρωταθλήματος.