Türkiye

Antakya karanlığa gömüldü

Depremlerde en büyük yıkımın yaşandığı Antakya, yaralarını sarmaya çalışıyor. Terk edilen binalar, depremzedelerin çadırkentlere geçmesiyle akşam saatlerinde karanlığa gömülüyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde büyük bir yıkıma uğrayan Antakya, gündüzleri nispeten kalabalık olsa da akşamları afetzedelerin konteyner ve çadır kentlere çekilmesiyle “hayalet şehre” dönüyor.
Hiçbir evin ışığının yanmadığı şehir merkezinde, akşamları ortalığı sadece bazı caddelerdeki sokak lambaları aydınlatıyor.
Karanlığın ve ıssızlığın hakim olduğu cadde ve sokaklar ile konutların güvenliğini ise sürekli devriye gezen Mehmetçik sağlıyor.
Mehmetçik, şehirdeki merkezi noktalar ile tarihi mekanlarda da 24 saat esasına göre nöbet tutuyor.
Bolu’daki 2. Komando Tugayı’nda görevli tabur komutanı, Antakya merkez ve Harbiye Mahallesi’nde asayiş ve emniyeti sağlamak için gece gündüz devriye görevi icra ettiklerini söyledi.
Tabur komutanı, depremin ardından arama kurtarma, çadır, çadır kent kurma, gelen yardımları depremzedelere ulaştırma, acil ihtiyaçları giderme, köylere ve ulaşılamayan yerlere yardımları götürmek için çalıştıklarını ifade etti.
Depremzede Arzu Çobanoğlu, hasar gören evlerine giremediklerini ve çadırda yaşadıklarını söyledi.
Evlerinden uzak olsalar da gözlerinin arkada kalmadığını belirten Çobanoğlu, “Hatay karanlık. Askerimizden Allah razı olsun, onlar olmasaydı sıkıntı yaşardık. Hep devriye geziyor. Bize her konuda destek oluyorlar.” diye konuştu.
ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Yapay Zeka Yorumluyor

Antakya Karanlığa Gömüldü

Antakya, tarihi ve kültürel dokusuyla Turizm açısından Türkiye’nin önemli şehirlerinden biridir. Ancak son zamanlarda Antakya’da yaşanan elektrik kesintileri, şehrin turizm alanındaki itibarının düşmesine neden olmuştur. Antakya, son günlerde yaşadığı elektrik sorunu nedeniyle karanlığa gömülmüştür.

Elektrik kesintileri, şehrin hemen hemen her noktasında meydana gelmektedir. Hem işyerleri hem de evlerde yaşanan kesintiler, halkın yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Elektrik kesintileri nedeniyle, insanlar hastanelerde, okullarda ve evlerinde güçlüklerle karşılaşmaktadır. Özellikle günlük yaşantısı elektrikli aletlerden faydalanan insanlar, bu durumdan en çok etkilenenler arasındadır.

Antakya’nın tarihi dokusunun, bu kesintilerden en çok zarar gören alanlardan biri olduğu söylenebilir. Şehirde bulunan tarihi camiler, antik kentler, müzeler ve olanaklar, önemli turistik yerlerdir ve bu alanların önemli bir bölümü gece aydınlatılmasıyla gezmeye gelen turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Ancak elektrik kesintileri nedeniyle bu alanlar karanlıkta kalmakta ve turistlerin ziyaretine kapalı hale gelmektedir.

Elektrik kesintileri, sadece turizm alanında değil, Antakya ekonomisinde de kara bir leke oluşturmaktadır. Çoğu işletme, üretim yapmak için ihtiyaç duydukları elektriği sağlayamamaktadır. Bu durum, işletmelerin üretimlerini azaltmasına ve hatta birçoğunun kepenk kapamasına neden olmaktadır.

Antakya, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Ancak elektrik kesintileri nedeniyle turizm, ekonomi ve halk sağlığı açısından önemli zararlar görmektedir. Bu sorunun çözülmesi için yetkililerin acil ve etkili bir çözüm planı yapması gerekmektedir. Antakya halkının ve ziyaretçilerinin yaşam kalitesini artırmak için, şehrin karanlıkta kalmaması gerekmektedir.

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazılmıştır.

Kaynak Link

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button