της τελευταίας στιγμής

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı açılış için gün sayıyor


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı’nın Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İstasyonu’nda inceleme yaptı.


Burada açıklama yapan Karaismailoğlu, hattın açılışına günler kaldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla projeyi İstanbulluların hizmetine sunmak için gün saydıklarını söyledi.


İstanbul’u dev bir eser ve muhteşem bir hizmetle daha buluşturacaklarını dile getiren Karaismailoğlu, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı’nın açılmasının herkese bir nebze moral olacağını ifade etti.


“Depremin sebep olduğu izleri hızla ortadan kaldırıyoruz”


Karaismailoğlu, “asrın felaketi” olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle milletçe çok zor günler ve haftalar geçirdiklerini kaydederek, yüreklerini yakan bu olayın ardından devletin ve Bakanlığın tüm imkanlarını seferber ederek çalışma arkadaşları ile birlikte vatandaşların yanına koştuklarını anlattı.


Bu zorlu süreçte bir yandan arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarına omuz verirken, diğer yandan da depremzedelerin yarasını sarmaya ve onların derdine derman olmaya çalıştıklarını dile getiren Karaismailoğlu, devletin ve milletin birlik olduğunu, örnek bir dayanışmayla hem canları kurtarmak hem de yaraları sarmak için zamana karşı yarıştıklarını, çalışmaları hala aynı azimle sürdürdüklerini söyledi.


Karaismailoğlu, “Depremin sebep olduğu izleri hızla ortadan kaldırıyoruz. Açılan yaraları hızla iyileştireceğiz, çok daha güçlü ve gelişmiş şehirler kuracağız. ” diye konuştu.


“Saatte tek yönde 70 bin yolcuya hizmet verebilecek”


Bakan Karaismailoğlu, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı’nın açılışına kısa süre kaldığını belirterek, Başakşehir Metrokent’ten başlayan 6,2 kilometrelik projede Onurkent, Şehir Hastanesi, Kayaşehir ve Kayaşehir Meydan istasyonları olmak üzere 4 durak bulunduğunu söyledi.


Metro hattının tasarım hızı 80 kilometre olan araçlar vasıtasıyla saatte tek yönde 70 bin yolcuya hizmet verecek kapasitesi bulunduğunu dile getiren Karaismailoğlu, acil gündemlerini deprem olduğunu ancak Türkiye genelinde yapımları devam eden tüm projelerde çalışmaları başarıyla sürdürdüklerini anlattı.


Karaismailoğlu, “Biz vatandaşlarımızın yolunu açacak, geleceğini aydınlatacak, hayatını kolaylaştıracak ne varsa, milletimize neyin sözünü verdiysek yapıyoruz. 20 yıldır verdiğimiz uğraşlar sonunda ortaya çıkan ‘büyük ve güçlü Türkiye’, çok şükür verdiğimiz sözleri tutmaya da acil ihtiyaçları gidererek vatandaşına derin bir nefes aldırmaya da muktedir. Bizler afette de pandemide de iyi günde de vatandaşımızın hep yanında olduk, olmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.


“İBB yönetiminden devraldığımızda yüzde 5 ilerleme seviyesindeydi”


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, mevcut İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin COVID-19 sürecinde büyük faydalar sağlayan dünyanın en modern hastanelerinden olan ve günlük yaklaşık 100 bin vatandaşın kullandığı bu hastanenin kara yolu bağlantısını yapmadığını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:


“En hayati ihtiyacın sağlık hizmetlerine ulaşım olduğu pandemi döneminde vatandaşımızın canının tehlikeye atılmasına elbette izin vermedik. Projeyi devraldık ve kara yolu bağlantısını bir ay gibi çok kısa sürede hızla tamamladık. Hastanenin yolunu yapmadıkları gibi metro hattını da yapmayacaklarını bize bildirdiklerinde bu projeyi de derhal devraldık ve yapım çalışmalarına tekrar başladık. Mevcut İBB yönetiminden devraldığımızda yüzde 5 ilerleme seviyesindeki metro hattımız, faaliyetlerimiz neticesinde kısa sürede hızla ilerledi, test sürüşleri yapıldı ve işletmeye açılmaya hazırlandı.”


Karaismailoğlu, projeyi devraldıktan sonra toplam 10 bin 250 metrelik tünel inşaatını bitirdiklerini, 295 metre uzunluğundaki viyadük imalatlarını tamamladıklarını, 11 bin 595 metre ray döşediklerini, 4 istasyonda toplam 32 bin 661 metrekare kapalı alan inşa ettiklerini, elektromekanik ve sinyalizasyon imalatlarını tamamladıklarını anlattı.


Son olarak testlerin ve devreye alma işlerinin sonuna geldiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, böylece İstanbullulara yeni bir hizmeti sunma gururuna erişeceklerini bildirdi.


“4 ilçenin İstanbul Havalimanı’na metroyla ulaşımı sağlanmış olacak”


Bakan Karaismailoğlu, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı’nın diğer toplu taşıma modlarıyla entegre olacağını belirterek, “Projemiz; Metrokent istasyonunda Bağcılar-Olimpiyatköy hattına, Kayaşehir istasyonunda Halkalı-İstanbul Havalimanı hattına entegre olacak. Bu entegrasyonla Güngören, Bağcılar, Bahçelievler ve Başakşehir ilçelerimizin İstanbul Havalimanı’na metroyla ulaşımı da sağlanmış olacak.” diye konuştu.


Karaismailoğlu, hattın işletmeye alınmasıyla Kayaşehir-Mahmutbey arasındaki seyahat süresinin 20 dakikaya, Metrokent-Bakırköy Özgürlük Meydanı’nın 29 dakika, Metrokent-İstanbul Havalimanı’nın 24 dakikaya, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Bağcılar arasının 23 dakika olacağını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin her türlü zorluğu aşabilecek güçte olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, bir yandan afet bölgesini ihya edecek, diğer yandan başladıkları projeleri planlamalarına uygun biçimde birer birer millete sunacaklarını bildirdi.


Karaismailoğlu, “Başakşehir metromuzla birlikte, Ankara AKM-Kızılay Metrosu, Tunceli Singeç Köprüsü, Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı, Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Zigana Tüneli, Uşak Çevre Yolu ve Antalya Demirkapı Tüneli gibi önümüzdeki günlerde açacağımız nice dev hizmet ve eserler de sırasını bekliyor. Açılışını yapacağımız Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı’nın dışında 5 ayrı metro hattında da İstanbul için çalışıyoruz.” diye konuştu.


“Bu hızla söz konusu metro hatlarını mevcut İBB yönetimi 10 yılda bitiremez”


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, mevcut İBB yönetiminden yüzde 5 seviyesinde devraldıkları bu hattı kısa zamanda yüzde 100 seviyesinde bitirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, şu açıklamlarda bulundu:


“Bu hattı İBB’den devraldığımız sırada yine İBB’nin sorumluluğunda olan ve aynı tarihlerde ihaleleri yapılıp yapımına başlanan Mahmutbey-Esenyurt metrosunda bugün için tamamlanma oranı sadece yüzde 5. Bağcılar-Halkalı metro hattında da tamamlanma oranı malesef yüzde 10’da. Bu hızla sözkonusu metro hatlarını mevcut İBB yönetimi 10 yılda bitiremez. Yapımından sorumlu oldukları metro hattına hafriyat dökenlerden de başka bir şey beklenmez. Bunların da hesabını milletimizin sandıkta soracağından hiç kimsenin şüphesi olmasın.”


Karaismailoğlu, İstanbul’u bir baştan diğer başa modern raylı sistem ağlarıyla Bakanlık olarak kendilerinin donattığını kaydederek, günübirlik tartışmalar yerine Türkiye’yi ve İstanbul’u geleceğe taşıyacak mega projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.


Bugüne kadar hayata geçirdikleri projeler sayesinde İstanbul’u bir marka şehre dönüştürdüklerini dile getiren Karaismailoğlu, megakenti geleceğe taşıyacak proje ve yatırımların hız kesmeden devam edeceğini sözlerine ekledi.

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Yapay Zeka Yorumluyor

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, İstanbul’da birçok insanın sabırsızlıkla beklediği bir metro hattıdır. Hattın inşaatı yaklaşık 4 yıl sürdü ve sonunda açılışa hazır hale geldi. Hatta, Kayaşehir ve Başakşehir ilçelerinde yaşayanlar için büyük bir kolaylık sağlayacak ve İstanbul trafiğine alternatif bir ulaşım seçeneği sunacak.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, 8 istasyondan oluşuyor ve ulaşımın daha hızlı, güvenilir ve konforlu hale gelmesini sağlıyor. Hat üzerindeki istasyonlardan biri olan Başakşehir Mahmutbey Metro istasyonu, M7 hattı ile entegre olarak İstanbul’un Avrupa yakasında faaliyet gösteren metro hatlarına bağlantı sağlayacak.

Kayaşehir istasyonu ise ulaşımı daha da kolaylaştırarak, Kayaşehir ve çevresindeki yerleşim yerlerinden gelen vatandaşların ana hatlara bağlanmasında önemli bir rol oynayacak. Bunun yanı sıra, hatta yer alan diğer istasyonlar da bölgenin gelişimine katkı sağlayacak ve vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, toplam uzunluğu 6 kilometre olan Middle East Technical University Metro İstasyonu’ndan başlayarak, Başakşehir’deki Olimpiyat Stadı istasyonuna kadar gitmektedir. Hatta, konforlu ve modern araçlar kullanılacak ve her bir istasyonda asansörler, yürüyen merdivenler ve engelli asansörleri gibi birçok özellik olacak.

Ayrıca, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, İstanbul’da devam eden mega projelerin bir parçasıdır. İstanbul’da, açıklanan ulaşım projeleri arasında ok yaydan çıktı ve inşaat aşamasının tamamlanmasıyla yakın zamanda hizmete girecek.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı açılışına sayılı günler kaldı ve bölgedeki vatandaşlar metro hattının açılışını heyecanla bekliyor. Hatta, birçok insan, şehirdeki trafik sorununa bir alternatif sağlayacak olan metro hattının açılışı ile daha konforlu, hızlı ve güvenilir bir ulaşım seçeneği sunulacağına inanıyor.

Sonuç olarak, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, bölgenin ulaşım sorunlarına en uygun çözümlerden biri olarak kabul ediliyor. Hattın açılışı, bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlayacak ve İstanbul’un trafiğinin rahatlamasına yardımcı olacak. Bu nedenle, bölgedeki vatandaşlar ve İstanbul’un geneli, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı’nın açılışını merakla bekliyor.

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazılmıştır.

Kaynak Link

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button