Τατζικιστάν

Hak Grupları Tacik Avukat Kholiknazarov’un ‘Derhal’ Serbest Bırakılması Çağrısında Bulundu

Rusya Soruşturma Komitesi resmen Darya Trepova’yı suçladı Tanınmış bir Rus savaş blog yazarının St. Petersburg’daki bir kafede öldürülmesinde rol aldığı iddiasıyla terörizm suçlarından.

Ülkenin en üst düzey devlet cezai soruşturma dairesi olan komite 4 Nisan’da yaptığı açıklamada, 26 yaşındaki Trepova’nın Vladlen Tatarsky’nin müstear adı olan Vladlen Tatarsky’nin ölümüne neden olan patlamada “organize bir grup tarafından kasten ölüme neden olan terör eylemi” işlemekle suçlandığını söyledi. ünlü blog yazarı Maksim Fomin. Tatarsky, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalini ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesindeki Rusya destekli ayrılıkçıları desteklemesiyle biliniyordu.

Komite, Trepova’nın Moskova’nın Şubat 2022’de işgal ettiği ve binlerce kişiyi öldüren bir savaşı ateşlediği Ukrayna’yı temsil eden kişilerin talimatları üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Mahkemede en az iki ay tutuklu kalacağı Moskova’ya nakledilen Trepova, Rus medyasında daha önce katıldığı için tutuklanan bir Rus vatandaşı ve St. Petersburg’da ikamet eden biri olarak tanımlandı. savaş karşıtı mitinglerde İçişleri Bakanlığı 3 Nisan’da Trepova’yı şüphelenmek Tatarsky’nin öldürülmesinde ve onu En Çok Arananlar listesine ekledi.

Gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı, baskı altında konuşmuş olabilecek Trepova’nın bir sorgu görevlisine “oraya patlayan bir heykelcik getirdiğini” söylediği bir videosunu yayınladı. Ona büstü kimin verdiği sorulduğunda, “sonra” diyeceğini söyledi.

Tatarsky, Neva Nehri’nin merkezindeki bir tartışmayı yürüttüğü bir kafede meydana gelen patlamada hayatını kaybetti.

Rus medyası, Tatarsky’nin katılımcılarla buluştuğunu ve bir kadının kendisine patlamış gibi görünen küçük bir büstünün bulunduğu bir kutu verdiğinde söyledi. Bir tanık, yerel yayın organı Fontanka’ya yaptığı video açıklamalarında, kendisini “Nastya” olarak tanımlayan bir kadının olay sırasında Tatarsky ile sorular sorduğunu ve fikir alışverişinde bulunduğunu söyledi.

Tanık, Nastya’nın Tatarsky’ye blog yazarına baskın yaptığını ancak güvenlik görevlilerinin bomba olduğundan şüphelendikleri için onu kapıda bırakmalarının söylendiğini söyledi. Nastya daha sonra kapıya gitti, büstü aldı ve Tatarsky’ye verdi. Tanığa göre büstü masaya koyduktan sonra patlama meydana geldi.

REN-TV bir gönderi paylaştı video Tatarsky’nin büstü aldığını gösteren bir görgü tanığı tarafından çekilmiş.

Street Bar kafesinin dışından çekilen ve Russian Telegram kanalı 112’de yayınlanan güvenlik kamerası, patlamanın saat 18:15 sularında meydana geldiği anını gösteriyor. patlama kafe pencerelerini patlattı, büyük bir güneşlenme odasının bir kısmını çöktü ve enkazı sokağa saçtı. Rus devlet haber ajansı TASS, patlayıcı cihazın 200 gramdan fazla TNT içerdiğini bildirdi.

Trepova’nın daha sonra olay yerinden kaçtığı iddia ediliyor. Raporlar ilk olarak 2 Nisan’da gözaltına alındığını belirtti, ancak daha sonra annesi ve kız kardeşinin sorgulanmak üzere çağrıldığı ve iddiaya göre firarda olduğu bildirildi.

Baza haber sitesi, Trepova’nın eşinin kimliğinin şu şekilde olduğunu söyledi: Dmitry Rylov, da aranıyor. Rylov’un yurtdışında olduğunu ve olayla hiçbir ilgisi olmadığını söyleyen Özgürlükçü Parti üyesi olduğuna inanılıyor.

Şehrin merkezindeki Vasilyevsky Adası’ndaki St. Petersburg Üniversitesi yakınlarındaki Üniversite Rıhtımı’nda bulunan Street Food Bar No. 1 kafe, daha önce “Putin’in şefi” olarak da bilinen Yevgeny Prigozhin’e aitti. Rusya’nın en büyük ikinci şehri olan St. Petersburg, Başkan Vladimir Putin’in memleketi ve siyasi yükselişinin başladığı yer.

Prigozhin, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş çabalarında önemli bir rol oynayan özel bir güç olan Wagner paralı asker grubunu kontrol eden Kremlin bağlantılı bir iş adamıdır. Prigozhin, 3 Nisan’da basın servisi tarafından kafeyi toplantılar için Cyber ​​Z Front adlı vatansever bir gruba devrettiğini söyledi.

Tatarsky, tanınmış bir sosyal medya figürü ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kışkırtılmamış savaşının destekçisiydi. Blogunun yaklaşık 500.000 abonesi var ve görünüşü yaklaşık 100 kişiyi 2 Nisan’da Street Food Bar No. 2014 yılında Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nı ilhak etmesi.

Eylül ayında Başkan Putin’in ev sahipliğinde Rusya’nın dört Ukrayna bölgesini yasa dışı ilhakını kutlayan bir tören sırasında Tatarsky, Kremlin’in içinden bir video yayınlayarak şunları söyledi: Herkesi yeneceğiz, herkesi öldüreceğiz, gerektiği gibi herkesi soyacağız. Tıpkı bizim sevdiğimiz gibi.”

Tatarksky, Ukrayna medyası tarafından geniş çapta bir Kremlin propagandacısı olarak görülüyor ve Kremlin yanlısı medya Ukrayna’yı onun ölümünün arkasında olmakla suçladı. Patlamanın sorumluluğunu hiçbir grup veya kişi üstlenmedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Tatarsky’nin ölümüne yanıt olarak, faaliyetlerinin “ona Kiev rejiminin nefretini kazandırdığını” söylerken, Prigozhin, saldırının Ukrayna hükümetiyle ilgili olduğundan şüphe duyduğunu ve büyük olasılıkla bir “grup” tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. radikaller.”

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi de saldırının Ukrayna’nın özel servisleri ve Aleksei Navalny’nin Yolsuzlukla Mücadele Vakfı ile işbirliği yaptığı iddia edilen “ajanlar” tarafından planlandığını iddia etti. Navalny, 2020’de Sibirya’da Putin’i suçladığı neredeyse ölümcül bir zehirlenmeden sağ kurtulan önde gelen bir Kremlin rakibi. 2018’de cumhurbaşkanlığı için Putin’e karşı yarışmaya çalışan ancak oy pusulasında yer almayan muhalefet siyasetçisi ve yolsuzlukla mücadele aktivisti, şu anda destekçilerinin siyasi amaçlı olduğunu söylediği dolandırıcılıktan dokuz yıl hapis cezasını çekiyor.

Navalny, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını açık sözlü bir şekilde eleştirdi ve kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı, “aşırılık yanlısı” bir örgüt olarak yasaklandı.

Ukrayna cumhurbaşkanı yardımcısı Mykhaylo Podolyak, suikastın Rusya’daki bir iç çatışmanın parçası olduğunu söyledi.

Tatarsky’nin ölümü, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının önde gelen bir savunucusunun ikinci suikastına işaret ediyor. Ağustos ayında, milliyetçi TV yorumcusu Darya Dugina, Moskova yakınlarında bomba yüklü bir araçta öldürüldü.

Rus yetkililer, babası ünlü Rus savaş destekçisi ve ideolog Aleksandr Dugin olan Dugina’nın ölümünden Ukrayna askeri istihbaratını sorumlu tuttu. Kiev, Dugina’nın ölümüyle ilgisi olduğunu yalanladı.

Source Link

ACM Cyprus

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Artificial intelligence has reinterpreted this news for you.

Rusya Soruşturma Komitesi, ünlü Rus savaş blog yazarı Vladlen Tatarsky’nin öldürülmesinde rol aldığı iddiasıyla Darya Trepova’yı terörizm suçlarından suçladı. Tatarsky, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalini ve Rusya destekli ayrılıkçıları desteklemesiyle biliniyordu. Trepova’nın Ukrayna temsilcilerinin talimatları üzerinde çalıştığı da ifade edildi. Patlamanın meydana geldiği Street Food Bar No. 1 kafe, daha önce “Putin’in şefi” olarak da bilinen Yevgeny Prigozhin’e aitti. Prigozhin, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş çabalarında önemli bir rol oynayan özel bir güç olan Wagner paralı asker grubunu kontrol eden Kremlin bağlantılı bir iş adamıdır. Tatarsky’nin ölümü, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının önde gelen bir savunucusunun ikinci suikastına işaret ediyor.

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button