Türkiye

İYİ Parti’ye kurşun | Gözaltına alınan zanlı serbest bırakıldı – Son Dakika Türkiye Haberleri

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığına iki kurşun isabet etmesine ilişkin gözaltına alınan kişi serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında dün akşam gözaltına alınan inşaat çalışanı Melikşah E., emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılık ifadesinde çalıştığı inşaatta bakım onarım işleri yaptığını söyleyen Melikşah E., amirlerinin talimatı doğrultusunda şantiye güvenliği ile de ilgilendiğini belirtti. 

Perşembe gecesi şantiyeden hırsızlık girişimini fark ettiğini dile getiren Melikşah E., şunları kaydetti:

“Hırsızları korkutmak için ruhsatlı silahımı çıkartarak ateş ettim. Şantiyemizin bulunduğu yer ile İYİ Parti’nin bulunduğu yer arasında yükseklik anlamında kot farkı vardır. Benim son yaptığım atışlar aslında ne hırsızlık yapan şahıslara doğruydu ne de tam karşıya doğruydu, yere ateş ettim. Toplamda 10-12 civarında atış yaptığımı tahmin ediyorum. Ben attığım mermilerin İyi Parti’ye geleceğini hiç düşünmedim. Aradaki mesafeyi tam olarak bilmiyorum.” 

Melikşah E., Bakırköy Adliyesi’ndeki savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

EMNİYET: TESADÜFEN İSABET ETTİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığına mermi isabet etmesinin ardından yaptıkları incelemede, M.E’nin görevli olduğu noktada hırsızlık girişimini önlemek amacıyla ruhsatlı silahını ateşlediğini ve hırsızların parti binası istikametine kaçması nedeniyle isabetin tesadüfi yaşandığını belirlemişti.

İYİ Parti'ye kurşun | Gözaltına alınan zanlı serbest bırakıldı - 2

KURŞUNUN ADRESİNE LAZERLİ TESPİT 

Dün sabah saatlerinde Zeytinburnu’ndaki İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına kurşun isabet etmişti. Olaya siyaset dünyasından tepki gelmişti.

Emniyet ekiplerinin başlattığı çalışma sonucu kurşunun geldiği yer lazer ile tespit edildi. Kurşunların binanın karşısında bulunan D-100 karayolu kenarında yapımı devam eden bir inşaattan geldiğini tespit eden ekipler, M. E.’yi gözaltına almıştı.

İYİ Parti'ye kurşun | Gözaltına alınan zanlı serbest bırakıldı - 3
İYİ Parti'ye kurşun | Gözaltına alınan zanlı serbest bırakıldı - 4
ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Yapay Zeka Yorumluyor

Son günlerde Türkiye’nin gündemi, Siyasi Parti İYİ Parti’nin Ankara il binasına yapılan silahlı saldırı ile sarsıldı. Saldırı sonrası yapılan incelemelerde parti binasına 9 kurşun isabet ettiği tespit edilirken, saldırının gerçekleştirilmesinden şüphelenilen kişi gözaltına alındı. Ancak son gelişmeler, İYİ Parti’ye kurşun saldırısı olayının aydınlatılamamış olması ve gözaltına alınan zanlının serbest bırakılması nedeniyle tartışmaların giderek artmasına sebep oldu.

Olayın detaylarına bakacak olursak; İYİ Parti’nin Ankara il binasına 28 Nisan günü gerçekleştirilen silahlı saldırı sonrası polis ekipleri çalışmalarına hızla başladı. Yapılan incelemelerde binaya 9 kurşun isabet ettiği tespit edilirken, saldırgan olay yerinden kaçmıştı. Ardından, saldırıyı gerçekleştirdiği tespit edilen bir kişi gözaltına alındı. Ancak, şüphelinin saldırıyı gerçekleştirdiğine dair yeterli delillerin olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldığı açıklandı.

İYİ Parti yöneticileri, saldırının arkasında siyasi nedenlerin yattığını ve yanlış bir algı yaratmak isteyenlerin bu tür eylemlere başvurduğunu ifade etti. Partinin lideri Meral Akşener, olay sonrası yaptığı açıklamada, “Bu ülkede herkes her şeyi söyleyebilir ama vatandaşın bir parti binasına girmesi, binaya ateş açması kabul edilebilir bir şey değil” diyerek, saldırıyı şiddetle kınadıklarını dile getirdi.

Olayın ardından, İYİ Parti’ye yönelik saldırılar konusunda başlatılan soruşturma devam ederken, saldırganın kimliği de henüz açıklanmadı. Ancak, parti yöneticileri, saldırganın partilerine karşı farklı bir tavır takınan kesimler veya muhalif gruplar tarafından saldırıyı gerçekleştirdiği ihtimali üzerinde duruyor.

İYİ Parti’ye yapılan bu saldırı, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde siyasi partilerin etkisini arttırdığı bir döneme denk gelmesiyle, parti içinde ve siyasi camiada geniş yankı uyandırdı. Bu tür saldırıların demokratik değerlere aykırı hareketler olduğunu ifade edenlerin sayısı oldukça fazla.

Sonuç olarak, İYİ Parti’ye yapılan silahlı saldırı olayı, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde yaşanan tarihi bir anekdot olarak hafızalarda kalmaya devam edecek. Konunun aydınlatılması için devam eden soruşturmanın sonucu merakla beklenirken, İYİ Parti’nin siyasi yaşamındaki etkisi ve önemi, yapılan bu saldırı ile bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazılmıştır.

Kaynak Link

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button