Τέχνη και πολιτισμός

Kadın ozanlar aynı sahnede buluşuyor

Kardeş Türküler’in solisti Feryal Öney, türkülere kattığı yorumuyla beğeni kazanan bağlama sanatçısı ve solist Ayfer Vardar ve Türk halk müziğinin yeni nesil seslerinden Elif Buse Doğan’ın yer aldığı “Kadın Ozanlar” başlıklı konser için bir araya geliyor. Nisan Çarşamba, 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek konserde, solistlere tamamı kadınlardan oluşan bir halk müziği orkestrası eşlik edecek.

Konserde Kırmızı Gül Demet Demet, Mendilimin Ucuna Sakız Bağladım, Burçak Tarlası gibi kadınların kaleminden çıkma türküler seslendirilecek.

Konserde bağlama sanatçısı ve solist Ayfer Vardar da türkülerini seslendirecek

Solistinden orkestrasına kadınların yer aldığı konserde, seslendirilecek türkülerin düzenlemeleri Gizem Alever’e ait.


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Yapay Zeka Yorumluyor

Kadın ozanlar, yüzyıllardır şarkılarının gücü ile hayatların mücadelesine şahit olmuştur. Birçok kültürde kadınların dertleri ve istekleri şarkılar ile dile getirmesi, folklorik kültüre bir hayli zenginlik katmıştır. Geleneksel olarak müzik ve sahne sanatlarında, kadınların yerinin erkeklerin gölgesinde kaldığı zamanlar da yok değil. Ancak günümüzde, kadın ozanların da kendine has bir yeri ve gücü var.

İşte tam bu sebeple geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin birçok bölgesinden yetişen kadın ozanlar, İstanbul’da The Seed Rejoices isimli organizasyonda bir araya geldi. Kadınları müziğin yarattığı güç ile bir araya getirme amacı taşıyan organizasyon, kadınların artan seslerine, isteklerine ve müziğe olan tutkularına dikkat çekti. Toplamda 12 kadın ozan, İstanbullulara müzik dolu bir gece yaşattı.

Kadın ozanlar, genelde birer halk kahramanıdır. Geleneksel olarak, kadınların aile hayatı ve çocuk bakımı gibi sorumlulukları, sahne sanatları ile uğraşmalarını zorlaştırmıştır. Ancak, zamanla bu fikir değişti. Günümüzde, kadınlar da müziğin sesleri arasında kendini buldu. Kendi hikayelerini, kendi sesleri ile dile getirmek için sazlarını çalmaya ve şarkılarını söylemeye başladılar.

Özellikle son yıllarda kadın ozanların sayısı hızla arttı. Üniversitelerdeki müzik kulüplerinde, konser salonlarında, kültür merkezlerinde sıklıkla kadın ozanlar dinleyebiliyoruz. Her biri kendi dilinde, kendi yaşadığı sorunları ve hayalleri ile şarkılar yazıyor. Bu etkinlik, kadın ozanların sanatını daha geniş bir kitleye duyurmak, kadınların yaratıcılığını ve güçlerini sergilemek açısından önemlidir.

The Seed Rejoices etkinliği, İstanbulluların kadın ozanları dinleyebileceği harika bir fırsattı. Hem yerli hem de yerel kadın ozanlar, orada bulunan herkese özgün bir müzik deneyimi sundu. Bu anlamlı organizasyon, kadın ozanların birbirleri ile birlikte sahnede yer alabileceklerini gösterdi. Bu kadınların karşılıklı olarak birbirini desteklemesi, müziği ve sanatı ileri götürmesi açısından çok önemlidir.

Sonuç olarak, kadın ozanlar günümüzün güçlü ve dinamik müzik endüstrisinin bir parçasıdır. Kadınların özgün sesleri, geleneksel müziğe ve şarkılarına yeni bir soluk getiriyor. The Seed Rejoices organizasyonu da bu özgün sesleri dinleyicilerle buluşturarak, kadın ozanların güçlü bir sesi olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazılmıştır.

Kaynak Link

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button