Türkiye

Kılıçdaroğlu’ndan “seccade” açıklaması

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iftar sonrası seccade üzerinde çekilen fotoğrafı tartışma yarattı. Yerdeki seccadeyi görmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Ben kimseyi kırmam. Böyle bir alışkanlığım da yoktur. Öyle de yetişmedim. Herkesi kucaklarım, herkese saygı duyarım. Salon kalabalıktı. Yerdeki seccadeyi görmedim. Şimdi o kare üzerinden operasyon yapıyorlar.” dedi.

Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iftar sonrasında çektiği bir fotoğraf tartışma yarattı.

Kılıçdaroğlu’nun seccadeye basmasına AK Partili isimlerden tepki geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ sosyal medya mesajında ”Ayakkabınız ile bastığınız yer, müslümanların secde ederken kullandığı seccadedir.” mesajıyla Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

Fotoğraf sosyal medyada da gündem oldu. Tepkiler üzerine CHP’den bir açıklama yapıldı. 

Açıklamada ”Fotoğraf çekimi sırasında yaşanan yoğunluk ve fotoğraf çektirmek isteyenlerin telaşı nedeniyle, yerde bulunan seccade fark edilememiştir. Bu tür durumlara yönelik hassasiyeti herkes tarafından bilinen Sayın Genel Başkanımız ve İl Başkanımızın, ortaya çıkan bu talihsiz durum nedeniyle çok üzgün olduğunu belirtmek isteriz.” denildi.

“SECCADEYİ GÖRMEDİĞİM İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜM”

Ardından bir açıklama da Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Üzgünüm, seccadeyi göremediğim için çok üzgünüm.” dedi.

CHP lideri, “Dünyada kimseyi incitmek istemem, hele milletimi asla. Buradan istismarcılık yapanları ve kullandıkları propaganda aparatlarını da milletimizin vicdanına bırakıyorum.” ifadelerini kullandı.

“O KARE ÜZERİNDEN OPERASYON YAPILIYOR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir iftar programında seccadeye baserken görüldüğü fotoğraf karesiyle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Yerdeki seccadeyi görmediğini belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi;

“İftar organizasyonuna katıldığımız restoranda oldu bu olay. Fotoğraf çektirmek isteyenler vardı. Ben kimseyi kırmam. Böyle bir alışkanlığım da yoktur. Öyle de yetişmedim. Herkesi kucaklarım, herkese saygı duyarım. Salon kalabalıktı. Yerdeki seccadeyi görmedim. Şimdi o kare üzerinden operasyon yapıyorlar. Açıkça söyleyeyim. Ben onların operasyonunu umursamam. Samimi olarak üzgünüm. Ben, ailem, eşim, çocuklarımız asla ve asla hiçbir kutsala saygısızlık etmez. Bunu da bilmenizi isterim. Hem bu benim hayat tarzıma, hayat görüşüme ve varoluşuma aykırı. Böyle iftiralardan, operasyonlardan siz samimi Müslümanlara sığınıyorum ve sözlerime yeniden başlıyorum.”

İnançlarında, demokrasi inançlarında yönetimin temelini adaletin oluşturduğunu belirten Kılıçdaroğlu, adaletin olmadığı yerde huzurun, kucaklaşmanın ve bereketin olmayacağını dile getirdi.

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Yapay Zeka Yorumluyor

The leader of Turkey’s main opposition party, Kemal Kılıçdaroğlu, has recently made a controversial statement regarding Seccade, a type of prayer rug used by Muslims during prayer. Kılıçdaroğlu stated in a television interview that he does not use a Seccade anymore because he believes that “we need to be free from superstitions.”

These words have sparked a lot of debate and criticism from both religious communities and Kılıçdaroğlu’s political opponents. Many are claiming that Kılıçdaroğlu’s statement was offensive to the Islamic faith.

The use of Seccade is a common practice among Muslims, who consider it a sacred item that plays an important role in their prayer rituals. The rug is placed on the ground to help create a clean and comfortable space for prayer. Muslims often hold their Seccade close to them, as it is considered a symbol of their faith.

Kılıçdaroğlu’s statement has raised concerns that he is trying to distance himself from Islam in order to appeal to a more secular base. Many have accused him of being out of touch with the religious communities in Turkey, and have labeled him as an anti-religious figure.

However, some have defended Kılıçdaroğlu’s statement, arguing that it is not uncommon for people to question and reevaluate their religious beliefs. They argue that Kılıçdaroğlu’s statement should be seen as a personal choice, and that he has the right to practice or not practice his religion as he sees fit.

In response to the backlash, Kılıçdaroğlu has maintained that his comments were not intended to offend anyone, and that he respects religious beliefs and practices. He stated that his remarks were simply a personal anecdote, and that he was not making any political or religious statement.

This incident highlights the sensitive nature of religious and political dialogue in Turkey, where religion often plays a significant role in public life. It also illustrates the challenges faced by politicians who are trying to appeal to a diverse and complex voter base.

Regardless of one’s personal beliefs, it is important to respect the religious practices of others and to engage in constructive dialogue that fosters understanding and mutual respect. Religious and political leaders alike should be mindful of the impact their words can have on their followers and on society as a whole.

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazılmıştır.

Kaynak Link

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button