Κιργιζιστάν

Kırgızistan’ın Kaçakçılık Kralları Meşrulaştırılıyor mu?

BİŞKEK — Siyasi kargaşanın ortasında bir hapishane hücresinden cumhurbaşkanlığına baş döndürücü bir yükselişi tamamladıktan sadece birkaç saat sonra Sadyr Japarov, Kırgızistan’ın en kötü şöhretli yolsuzluk planlarından birinin dibine inme sözü verdi.

Japarov, “En önemlisi, Kırgızistan’dan 700 milyon dolarlık transfer davasına bir sınır çekeceğiz ve ana zanlı Matraimov ve diğer yolsuzlukçular, kanunun tüm katılığı altında ülkemizin önünde cezalandırılacak.” 16 Ekim 2020’de ülkeye adres.

Yeni vekil devlet başkanı, Kırgız Gümrük Hizmetleri eski başkan yardımcısı Raimbek Matraimov’a atıfta bulunuyordu. ortak medya soruşturması yüz milyonlarca dolar değerinde kaçak mal ve kara para aklama planlarının bekçisi olarak tanımlamıştı.

Matraimov daha sonra bir Kırgız mahkemesi tarafından tutuklanacak ve yolsuzluktan hüküm giyecekti.

Ancak mahkeme öncesi gözaltında çok az zaman geçirdi ve yetkililerin söylediğine göre soruşturmada işbirliği yapması ve yasadışı yollarla elde edilen yaklaşık 24 milyon doları devlete geri ödemesi yerine serbestçe dolaşmasına izin verildi.

Bu, suçlu bulunduğu suç ve suçlandığı diğer suçlar nedeniyle 10 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına neden olabilecek “yasanın tam katılığından” çok daha az görünüyordu.

İskender Matraimov (ortada), 2 Ekim 2020’de Mekenim Kırgızistan siyasi partisi için bir tanıtım videosunda.

Yine de Aralık 2020’de Amerika Birleşik Devletleri tarafından Magnitsky Yasası uyarınca yaptırım uygulanan Matraimov, RFE/RL, Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) ve Kırgız çıkışlı Kloop’tan gazeteciler tarafından anlatılan hikayenin en iyi ihtimalle yarısıydı. 2019.

Gazetecilerin Kırgızistan ve Rusya ve Özbekistan gibi ülkelerdeki pazarlara kaçak Çin malları gönderen bir “yer altı kargo imparatorluğunun” başı olarak tanımladığı Çin doğumlu, etnik Uygur bir işadamı olan Khabibula Abdukadyr de soruşturmada eşit derecede öne çıkıyordu.

Bu yıl 10 Mart’ta Abdukadyr, soruşturmanın dikkatleri üzerine çekmesinden bu yana Kırgızistan’da bilinen ilk kez ortaya çıktı ve bunu Bişkek yakınlarındaki bir köyde dev bir caminin temel atma töreninde Başkan Japarov ile birlikte yaptı.

Görüntüler Kırgızistan’da öfkeye yol açtı, ancak cumhurbaşkanı bu endişeleri ortadan kaldırdı devlet istihbarat teşkilatı Kabar ile yapılan bir röportajda artık tanıdık bir şekilde.

Abdukadyr’i Bişkek’teki projelere 1,5 milyar dolar yatırım yapmaya hazırlanan bir grup yatırımcının parçası olarak tanımlayan Japarov, Abdukadyr’in herhangi bir suçtan hüküm giymediğini ve hakkında tutuklama emri bulunmadığını kaydetti.

Kırgızistan’ın Çin sınırında artık yolsuzluk olmadığını iddia ettikten sonra, “Çeşitli entrikacı-gazetecilerin veya diğer kişilerin fikirlerinden korkmuyorum” dedi.

“En önemli şey, yozlaşmamış olmam, değil mi? İnsanlar ve Tanrı her şeyi görüyor.”

Her Para İyi Para mı?

Abdukadyr ve Matraimov arasındaki bağlantılar ilk olarak, medya soruşturmasının kilit tanığı Aierken Saimaiti adlı bir adam tarafından doğrulandı ve gazetecilere, aileye iflas etmeden önce Abdukadyr’lere ana kara para aklayıcıları olarak hizmet ettiğini söyledi.

Kırgızistan’dan yapılan 700 milyon dolarlık uluslararası nakit ve banka havalelerini denetleyen ve gazetecilere Abdukadyr ailesi adına Matraimov’un babası İsmail Matraimov’un adını taşıyan aile vakfına ödeme yaptığına dair kanıt gösteren Saimaiti idi.

RFE/RL, OCCRP ve Kloop daha sonra, Matraimov’un karısı ve yaptırımlara maruz kalan arkadaşı Uulkan Turgunova’nın, Abdukadyrs’in şirketlerinden biriyle birlikte Dubai’deki bir emlak geliştirmede ortak bir yatırımcı olduğuna dair kanıtları ortaya çıkaracaktı.

Ancak 10 Kasım 2019’da, yasadışı planın ayrıntılarını ortaya çıkaran belgeleri paylaştığı son görüşmesinde gazetecilere hayatından endişe ettiğini söyledikten sadece haftalar sonra Saimaiti tutuklandı. vurulmuşn İstanbul’da bir kafede dışarıda otururken.

Radikal İslamcı bir örgütle bağlantılı olduğu bildirilen yedi kişi, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. cinayetten geçen yıl bir Türk mahkemesi tarafından.

Gazetecilere sızan Türk polis kayıtları, polisin Saimaiti’nin dul eşi Wufuli Bumailiyamu’nun, kocasının Matraimov ve Abdukadyr’in onu öldüreceğinden korktuğu hakkında ifade verdiğini duyduğunu gösterdi.

Matraimov, RFE/RL’ye cinayetle hiçbir bağlantısı olmadığını ve Saimaiti’nin ölümünden bu yana ülkeyi ziyaret etmesine rağmen polis tarafından sorgulanmadığını söyledi.

Kloop’un kurucu ortağı Bektour İskender, RFE/RL’ye verdiği bir röportajda, Japarov ve Abukadyr’in birlikte çekilmiş fotoğraflarının, başlangıçta parlamento seçimlerinin sonuçlarını protesto etmek için 2020’de Bişkek sokaklarına çıkan insanlarla dalga geçtiğini söyledi. A Matraimov bağlantılı parti yasama organının komuta payını almak.

Daha sonra iptal edilen bu oylamayla ilgili siyasi kaos sırasında, o sırada rehin almaktan hapis cezasını çekmekte olan Japarov, destekçilerinin sayıca üstün olması ve bazı durumlarda destekçilerini fiziksel olarak alt etmesi nedeniyle bir iktidar savaşında zafer iddiasında bulunmak üzere serbest bırakıldı. rakiplerinden.

Sadyr Japarov (ortada), 30 Aralık 2020'de Tokmok'ta bir seçim mitingine katılıyor

Sadyr Japarov (ortada), 30 Aralık 2020’de Tokmok’ta bir seçim mitingine katılıyor

“Bu, o zamanlar bir devrim yaşamadığımızı gerçekten açıkça gösteriyor. [The movement] organize suçlar tarafından çalındı” dedi İskender.

“Elbette, bundan şüphelenmek için zaten birçok nedenimiz vardı. Ama bu fotoğrafları görünce [of Abdukadyr and Japarov] sadece çok açık hale getiriyor.

Japarov’un yönetimi, RFE/RL’den gelen yorum talebine yanıt vermedi.

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi (UKMK), Matraimov’un mahkum edildiği soruşturma kapsamında Abdukadyr’in sorgulanıp sorgulanmadığına ilişkin soruya yanıt vermedi.

Tanrı’dan Korkan Erkekler

Japarov, Abdukadyr’in omuz omuza verdiği ilk Kırgız cumhurbaşkanı değil.

başlıklı ödüllü soruşturmanın hemen ardından Orta Asya’nın Kalbinde Yağma Ve Himaye Yayınlandığında, Abdukadyr’e çok benzeyen bir adamın Kırgızistan’ın beşinci cumhurbaşkanı Sooronbai Ceenbekov’un 2017’deki göreve başlama törenine katıldığı kaydedildi.

Dönemin Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, 16 Ekim 2020'de Bişkek'teki Ala-Archa konutunda yaptığı parlamento oturumunun ardından ayrılıyor.

Dönemin Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, 16 Ekim 2020’de Bişkek’teki Ala-Archa konutunda yaptığı parlamento oturumunun ardından ayrılıyor.

Göreve başlama töreninden bir videoda, adam Ceenbekov’un o zamanlar Kırgızistan’ın Ukrayna büyükelçisi olan kardeşi Yusupbek’in yanında oturuyordu.

Bundan kısa bir süre sonra, Abdukadyr’i Kırgızistan’ın dördüncü cumhurbaşkanı Almazbek Atambaev’in koluna dolanmış halde gösterdiği iddia edilen bir fotoğraf internette dolaştı.

Soruşturmanın yayınlandığı sırada cumhurbaşkanı olan Ceenbekov, Abdukadyr ile iki kez görüştüğünü kabul etti, biri Çin ile sınır kapısı paylaşan Oş bölgesinin valisiyken, diğeri ise “Atambaev’in ofisinde”.

“Pek çok insan tanıyorum, yatırımcıları Kırgızistan’a çekmek için pek çok yatırım forumu düzenledim. Yatırımcıya ihtiyacımız var mı?” yıl sonu basın toplantısında, Abdukadyr ile ticari ilişkileri olduğunu inkar ederken ve göreve başlama için oturma düzenlemelerinin Atambaev’in görevden ayrılan yönetimi tarafından planlandığını iddia ettiğini söyledi.

Atambaev ise RFE/RL’nin Kırgız Servisi’ne, Abdukadyr’e halefi olarak yetiştirdiği ancak iktidarı devrettikten sadece aylar sonra kötü bir şekilde düştüğü Jeenbekov tarafından tanıştırıldığını söyledi.

“Khabibula Tanrı’dan korkan bir adam. Neden ona nasıl tanıştığımızı sormuyorsun? Sooronbai bizi tanıştırdı,” dedi Atambaev.

Almazbek Atambaev (ortada), 14 Şubat 2023'te Moldovanovka hapishane kolonisi 27'de,

Almazbek Atambaev (ortada), 14 Şubat 2023’te Moldovanovka hapishane kolonisi 27’de,

Bazıları Japarov’un yatırımcıları Kırgızistan’a çekme çalışmalarını savundu.

İşadamı Kadyr Saidilkan, Facebook’ta diğer yatırım noktalarının – Singapur, Dubai ve Hong Kong’un “kirli para” üzerine inşa edildiğini yazdı.

“Bir yatırımcının parasını nasıl kazandığıyla ilgilenmiyorum – dürüstçe veya kirli planlarla. [Abdukadyr] Allah ve kanun önünde kendisi cevap verebilir” dedi.

2020 güç mücadelesinde Japarov’un rakibi ve politikacı Omurbek Suvanaliev aynı fikirde değil.

“Parasını nasıl kazandığını herkes biliyor. Ve şimdi bir yatırımcı olarak geri dönüyor,” dedi Suvanaliev RFE/RL’nin Kırgız Servisi’ne bir röportajda.

“Pek çok politikacı Abdukadyr ile ilişkilere bulaştı. Birçoğuna sponsor oldu ve burada kendini evinde hissediyor” dedi.

Japarov’un yönetimine göre, Abdukadyr’in yapımına yardım ettiği Bişkek camisi 50 milyon dolardan fazlaya mal olacak ve 20.000 kişiyi barındıracak.

Japarov, tamamlandığında Kırgızistan hükümeti tarafından onaylanan Müslümanların Ruhani Heyeti veya Müftülüğünün mülkiyetine devredileceğini söyledi.

Ancak Abdukadyr’in Kırgızistan’ın din adamlarının sevgisinde bir rakibi var – ve açıkça hala yakacak parası olan biri.

Geçen yılın Ağustos ayında, yaptırım uygulanan İsmail Matraimov Yardım Vakfı, işe başladı Müftülüğün Bişkek’teki yeni karargahında.

“Müslümanlar, müstakbel Müftülüğün [building] Türkiye ve Arap ülkelerinin müftülerinin binalarından daha az modern olmayan modern bir bina olacak.”

Bir yıl önce, mahkûm edilmesinden kısa bir süre sonra Matraimov, Kırgızistan’ın eski müftüsü ve diğer din adamlarıyla birlikte, vakfı tarafından memleketi Kara-Suu’da inşa edilen 5.000 kapasiteli bir caminin açılışında gösterildi.

İsmail Matraimov Hayır Vakfı, bu camiyi “sadece Kırgızistan’da değil, tüm Fergana’daki en güzel cami-medrese” olarak nitelendirdi. [Valley] bölge.”

Almatı’da Chris Rickleton tarafından yazıldı ve rapor edildi ve Bişkek’te Toktosun Shambetov tarafından rapor edildi.

Source Link

ACM Cyprus

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Artificial intelligence has reinterpreted this news for you.

Kırgızistan’ın yeni cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, ülkenin en kötü şöhretli yolsuzluk planlarından biri olan 700 milyon dolarlık transfer davasına sınır çekeceğini ve ana zanlı Raimbek Matraimov ve diğer yolsuzlukçuların cezalandırılacağını söyledi. Medya soruşturmasında yüz milyonlarca dolar değerinde kaçak mal ve kara para aklama planlarının bekçisi olarak tanımlanan Matraimov, Amerika Birleşik Devletleri tarafından Magnitsky Yasası uyarınca yaptırım uygulanan isimlerden biri oldu. Soruşturmada ayrıca, Çin doğumlu, etnik Uygur bir işadamı olan Khabibula Abdukadyr ile sıkı bir bağlantısı olduğu ortaya çıktı. Abdukadyr, Kırgızistan’da yatırım yapmayı planladığı için Japarov ile resmi bir temel atma töreninde görüntülendi. Ancak Abdukadyr’in yolsuzlukla suçlandığına dair kanıt gösteren bir medya soruşturması da bulunuyor.

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button