Κύπρος

Meclis Genel Kurulu toplantısına, çalışanların ek mesaiye kalmaması nedeniyle ara verildi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısına, çalışanların ek mesaiye kalmaması nedeniyle 16.00 sıralarında ara verildi.

CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin konuşması sırasında salonda görevli meclis çalışanlarının, KTAMS’ın “ek mesaiye kalmama” kararından dolayı görev yerlerinden ayrılmaları üzerine Meclis Başkanı Zorlu Töre oturuma 10 dakika ara verdiğini açıkladı.

Ara öncesi kürsüye çıkan Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars söz alarak yapılmak istenen değişikliğin hem ihale, hem de enerji ve su politikaları bacağı olduğunu dile getirdi.

Ada ülkelerinde enerji ve su politikalarının önemine işaret eden Baybars, hükümetten beklediklerinin enerji politikalarını verimli ve çevreye duyarlı şekilde ortaya koyması olduğunu ifade etti.

Bu değişikliği kimin için yapıyoruz diye sorduklarında bunun kişiye özel bir düzenleme olmadığının söylendiğini kaydeden Baybars, bugün ortaya konan değişikliğin AKSA ile imzalanan sözleşmenin uzatılması için olduğunu söyledi.

Enerji politikalarında önceki yıllarda yapılan yanlışları sürdürmemek gerektiğini anlatan Baybars, sorunlu bir diğer maddenin de, bundan sonra 50 milyon dolarlık herhangi bir konuda ihaleye çıkmadan sözleşme yapmanın yolunu açtığını kaydetti.

Enerji ve su gibi kamunun kontrol etmesi gereken alanlarda ihalenin önemine işaret eden Baybars, ihale usullerinin de ortada olduğunu ifade etti.

Baybars, yapılmak istenenin doğru bir yöntem olmadığını vurguladı ve bu yasa tasarısının Anayasal açıdan da sıkıntılı olduğunu belirtti.

CTP Milletvekili Erkut Şahali ise, görüşülen yasanın esas adının “AKSA Yasası” olduğunu söyledi.

Şahali, AKSA ile 3 yıl daha yol almak ve bu süre zarfında sözleşmenin son bulduğu dönemde nasıl bir enerji piyasası oluştuğunu görme şansı varken bundan kaçınıldığını kaydetti.

AKSA’nın ülkeye UBP hükümeti döneminde geldiğini, 20 megavatla başlayan serüvenin 140 megavatla sürdüğünü söyleyen Şahali, “Siz AKSA’ya bu ihalesiz hediyeyi verirken, iki nedeniniz olabilir. Ya AKSA’dan sağlam yiyeceksiniz, ya da zılgıcı yediniz, mecburen AKSA’ya bu 15 yılı hediye edeceksiniz” dedi.

Yıllarca GKRY’den gelen elektriğin vatandaşa satıldığını söyleyen Şahali sonraki süreci özetledi.

Şahali’nin konuşması sırasında salonda görevli meclis çalışanları, KTAMS’ın “ek mesaiye kalmama” kararından dolayı görev yerlerinden ayrılmaları üzerine Meclis Başkanı Zorlu Töre oturuma 10 dakika ara verdi. TAK

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Yapay Zeka Yorumluyor

Meclis Genel Kurulu, Türkiye’nin en yüksek yasama organı olarak görev yapmaktadır. Ancak son zamanlarda meydana gelen gelişmeler, bu önemli toplantıların planlanmasında zaman zaman gecikmelere yol açmıştır.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir Meclis Genel Kurulu toplantısı sırasında, çalışanların ek mesai yapamamaları nedeniyle ara verilmesi gündeme geldi. Bu durum, ülkemizin mevcut ekonomik koşullarının yanı sıra, çalışma saatleri ile ilgili yasal düzenlemelerdeki açıklıkların da bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Çalışanların, normal mesai saatlerinin dışında kalan sürelerde çalışmak zorunda kalmaları, belirli bir süre sonra hem sağlık hem de performans açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun yanı sıra, ek mesai saatlerinin ödenmesi konusunda da belirsizlikler yaşanabilmekte, çalışanlar bu nedenle mağduriyetler yaşayabilmektedir.

Meclis Genel Kurulu toplantısındaki aranın verilmesi, bu sorunların farkına varılması açısından bir adım olarak kabul edilebilir. Ancak, çalışanların performanslarına olumsuz etki yapacak şekilde yoğun çalışma saatleri planlanması da kabul edilemez bir durumdur.

Gerek mevcut yasal düzenlemelerin, gerekse çalışma koşullarının gözden geçirilmesi, çalışanların haklarının korunması açısından son derece önemlidir. Bu sayede, Meclis Genel Kurulu toplantıları da zamanında ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Sonuç olarak, çalışanların ek mesaiye kalmaması nedeniyle ara verilen Meclis Genel Kurulu toplantısı, ülkemizde yaşanan çalışma koşulları ve yasal düzenlemeler konusunda önemli bir tartışma başlatmıştır. İlerleyen süreçte, bu konuların daha detaylı bir şekilde ele alınacağı ve uygun çözümlerin bulunacağı umut edilmektedir.

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazılmıştır.

Kaynak Link

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button