Κιργιζιστάν

Ruslar Devam Eden Ukrayna Savaşı Ortasında Bir Çıkış Yolu Olarak Kırgız Pasaportları Alıyor

Ruslar, geçen yılın başlarında Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından izole edilmiş olan ülkelerinden bir çıkış yolu olarak Kırgız pasaportları almaya artan bir ilgi gösteriyor.

Özel Rus firmaları Kırgız pasaportunu daha sonra Batı ülkelerinde seyahat edebilmek, okuyabilmek ve yaşayabilmek için bir kapı açıcı olarak tanıtıyorlar.

Yüzbinlerce Rus, işgalden bu yana, savaşın ekonomik yansımalarından ve silahlı kuvvetlerde hizmete alınma riskinden korkarak ülkelerini terk etti.

Varlıklı geçmişlere sahip olanlar, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayland ve İsrail gibi ülkelerde ev satın aldı ve iş kurdu ve bu tür yerlerde uzun süreli ikamet etmenin yolunu açtı.

Çoğu orta sınıf Rus, Ermenistan, Gürcistan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan gibi komşu ülkelere gitti.

Rus şirketi Open The World, Rus müşterileri için 18 aya kadar 1.500 $ gibi nispeten uygun bir fiyata Kırgız vatandaşlığı alma hizmetleri sunuyor.

Bu tür özel şirketler veya diğer kanallar aracılığıyla kaç Rus’un Kırgız pasaportu için başvurduğu bilinmiyor.

Ancak Bişkek’ten resmi rakamlar, çatışmanın başladığı Şubat 2022’den bu yana Kırgız pasaportu arayan Rus vatandaşlarının sayısının dört kat arttığını gösteriyor.

Kırgız Nüfus Kayıt Dairesi, Ocak ile Eylül 2022’nin sonu arasında 1.631 Rus vatandaşının Kırgız pasaportu için başvurduğunu söyledi. Bu, 385 Rus vatandaşının Kırgız vatandaşlığı için başvurduğu 2021’in aynı dönemine göre yüzde 400’den fazla bir artış.

Yüz binlerce Rus, Ukrayna’yı işgal ettikten sonra ülkelerini terk etti.

Ajans, 2021 ve 2022’de sırasıyla toplam 226 ve 603 Rus vatandaşının Kırgız vatandaşlığı aldığını söyledi.

Geçen yıl 26 Ekim’de Kırgız vatandaşlığı verilenlerin listesi pasaport alanlar arasında etnik Kırgız ve Rusların da olduğunu gösteriyor.

Listede Moskova, St. Petersburg, Çelyabinsk ve diğer Rus şehirlerinde doğmuş Rus ad ve soyadlarına sahip birçok kişi yer alıyor.

Hatta bazıları Rus yetkililer ve girişimciler veya aile üyeleri olarak tanımlandı.

The Moscow Times, çok sayıda kaynağa atıfta bulunarak, yeni pasaport sahiplerinden bazılarının kişisel bilgilerinin – adları, soyadları ve doğum tarihleri ​​ve yerleri – bazı Rus yetkililer, işadamları ve akrabalarıyla aynı olduğunu bildirdi.

Örneğin bunlardan biri, 1977 yılında Moskova’da doğan Natalia Mihaylovna Barshchevskaya’dır. Bu tür ayrıntılar, bir avukat ve önde gelen Rus hükümet yetkilisi olan Mihail Barshchevsky’nin en büyük kızınınkilerle aynıdır.

Listedeki bir diğer isim de tıpkı Rusya’nın Tver eyaletinin eski valisi gibi 1962’de Moskova’da doğan Dmitry Zelenin. Ad, soyad, doğum tarihi ve doğum yeri de aynı.

Aynı şekilde geçen yıl Kırgız vatandaşlığı alan Bişkek doğumlu 35 yaşındaki Aleksandr Valeryevich Zadorin ve 45 yaşındaki Mikhail Valeryevich Zadorin de Rus iş adamı Valery Zadorin’in oğullarıyla birebir aynı kişisel verilere sahip. Hem kendisi hem de oğulları Bişkek’te doğdu ama daha sonra Rusya’ya taşındı.

Tablolar Döndü

2022’de yaklaşık 30.000 Rus’un Kırgızistan’a geldiği ve on yıllardır ülkeye yapılan en büyük Rus göçü olduğu bildirildi. Moskova liderliğindeki Avrasya Ekonomik Birliği üyeleri, Moskova ve Bişkek yakın siyasi ve ekonomik bağlara sahiptir.

Rusya, dövizleri yoksul Orta Asya ülkesindeki birçok haneye önemli bir gelir kaynağı sağlayan yüzbinlerce Kırgız göçmen işçiye ev sahipliği yapıyor.

Kırgızistan ve Rusya’nın çifte vatandaşlık anlaşması yok. Ancak her iki ülkedeki yasalar vatandaşlarının birden fazla milletten olmasına izin veriyor.

Kırgızistan’ın komşusu Tacikistan, 1990’larda Rusya ile çifte vatandaşlık anlaşması imzaladı. Moskova’nın Rusya’nın demografik kriziyle başa çıkmak için eski Sovyet ülkelerinden gelen insanlar için vatandaşlık yasasını basitleştirmesinin ardından son yıllarda binlerce Tacik Rus pasaportu aldı.

Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Rusların da Tacik pasaportu alıp almadığı bilinmiyor.

Ancak Moskova’nın yaklaşık 1.500 kilometre güneydoğusundaki Orenburg Eyaletindeki Sattorov ailesine göre, onlar gibi birçok çifte Tacik-Rus vatandaşı, “bir zamanlar neredeyse değersiz olan Tacik pasaportlarını” takdir etmeye başladı.

Aile, 1990’larda Rusya’ya gelen ilk Tacik göçmen işçiler arasındaydı, ancak 2016 yılına kadar Rus pasaportu alamadılar.

“Rus pasaportlarımıza her zaman değer verdik çünkü Rusya’da çalışmamızı ve yaşamamızı, devlet yardımlarından yararlanmamızı kolaylaştırdı. [and] Beş kişilik ailenin reisi Ahtam Sattorov, RFE/RL’ye verdiği demeçte, yurtdışına seyahat etmek için. “Ama her şey değişti sonra [Ukraine war] başlamak.”

Ocak ayında aile, 16 yaşındaki oğullarının süresi dolmuş Tacik pasaportunu yeniledi. Genç, iki yıl içinde 18 yaşında askere alınma yaşına ulaşacak.

Rusya’daki pek çok insan gibi, Sattorov da başlangıçta “özel askeri operasyonun” — Moskova’nın Ukrayna’yı acımasızca işgali olarak adlandırdığı şekliyle — sadece birkaç ay süreceğine ve Rusya’nın zaferiyle sonuçlanacağına inanıyordu.

“Şimdi ne zaman biteceğinden emin değilim. Gerekirse oğlumun Rusya’yı sonsuza dek terk etme seçeneğine sahip olmasını istiyorum” dedi.

Sattorovlar, Rusya’daki ilk günlerinde, onları kulübesinde çalışmaları için işe alan ve sonunda “kendi ayakları üzerinde durmalarına” yardımcı olan yerel bir iş adamıyla arkadaş oldular. Satorov’lar hâlâ ona yakın.

Sattorov, “Arkadaşımız geçenlerde Tacik veya başka bir Orta Asya pasaportu almayı düşündüğünü söyledi” dedi. “Kulağa gerçeküstü geldi – bir Rus işveren bize Tacik vatandaşlığı aramayı soruyordu. Daha önce tam tersiydi.

Source Link

ACM Cyprus

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Artificial intelligence has reinterpreted this news for you.

Rus citizens are increasingly applying for Kyrgyz passports as a way out of their country since the Moscow invasion of Ukraine last year. Private Russian companies are promoting Kyrgyz passports as a gateway for Russians to travel, study, and live in Western countries. Since the conflict began, hundreds of thousands of Russians have left their country due to the economic effects of the war and the risk of serving in the military. Wealthier individuals have bought homes and started businesses in countries like the UAE, Thailand, and Israel, while middle-class Russians have fled to neighboring countries like Armenia, Georgia, Uzbekistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan. Russian company Open The World is offering its customers relatively affordable services to obtain Kyrgyz citizenship for up to 18 months. The number of Russians seeking Kyrgyz passports has quadrupled since the conflict began, according to official figures from the Kyrgyz Population Registration Office. Reports also suggest that some Russians have obtained Kyrgyz passports under the same names, birthdates, and birthplaces as Russian officials and entrepreneurs, as well as their family members.

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button