Türkiye

Seçime kaç gün kaldı? 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi geri sayım

SEÇİM TAKVİMİNDE ÖNEMLİ TARİHLER

27 Mart: Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerden başvuruları kabul edilenler için seçmenler tarafından teklifte bulunulması süresi saat 20.00’de sona erecek.

28 Mart: Cumhurbaşkanı geçici aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve saat 08.00 itibarıyla itiraz süreci başlayacak.

29 Mart: Cumhurbaşkanı geçici aday listesine yapılacak itirazların süresi saat 17.00’de sona erecek ve itirazlar YSK tarafından incelenmeye başlanacak.

30 Mart: Cumhurbaşkanı geçici aday listesine yapılan itirazların YSK tarafından karara bağlanması süreci sona erecek.

31 Mart: Cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

1 Nisan: Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK’de kura çekimi yapılacak.

2 Nisan: Muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri askıdan indirilecek ve itiraz süreci sona erecek.

3 Nisan: Muhtarlık bölgesi askı listelerine ve yurt dışı seçmen kütüğü ile tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listelerine yapılacak itirazlar karara bağlanacak.

6 Nisan: İttifak yapan siyasi partilerin ittifaktan vazgeçmelerine ilişkin süre saat 17.00’de sona erecek. İttifaktan vazgeçen siyasi partiler YSK tarafından saat 18.00’e kadar ittifak içerisindeki diğer siyasi partilere bildirilecek.

7 Nisan: İttifaktan vazgeçen siyasi parti/partiler olması halinde, ittifak içerisinde kalan diğer siyasi partilerin ittifak protokolünde değişiklik yapmaları veya ittifaktan vazgeçtiklerini bildirmelerine ilişkin süre saat 17.00’de son bulacak.

10 Nisan: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre seçmenlerden ölmüş olanlar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılanların Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce işlenmesi tamamlanacak.

12 Nisan: Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek.

15 Nisan: Milletvekili geçici aday listeleri yayımlanacak.

19 Nisan: Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanılacak, siyasi partilerden sandık kurulunda görev alacak olan üye listelerinin ilçe seçim kurulu başkanlığına verilmesi istenilecek. YSK tarafından milletvekili kesin aday listelerinin seçim çevreleri itibarıyla ilan edilmek üzere il seçim kurullarına ve Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda yayımlanmak üzere ilgili mercilere gönderilecek.

27 Nisan: Gümrük kapıları ile yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.

4 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

7 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.

9 Mayıs: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

13 Mayıs: Seçim propaganda süreci saat 18.00 itibarıyla sona erecek.

14 Mayıs: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00’te sona erecek. Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları saat 23.59’a kadar ilan edilecek.

SEÇİME KATILABİLECEK PARTİLER BELLİ OLDU

YSK, seçime katılmaya hak kazanan partilerin isimlerini duyurdu. İşte 2023 seçimlerine katılabilecek partiler;

Adalet Birlik Partisi
Adalet Partisi
Adalet ve Kalkınma Partisi
Anavatan Partisi
Bağımsız Türkiye Partisi
Büyük Birlik Partisi
Büyük Türkiye Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Demokrasi ve Atılım Partisi
Demokratik Sol Parti
Demokrat Parti
Emek Partisi
Gelecek Partisi
Genç Parti
Güç Birliği Partisi
Hak ve Özgürlükler Partisi
Halkın Kurtuluş Partisi
Halkların Demokratik Partisi
Hür Dava Partisi
İYİ Parti
Memleket Partisi
Millet Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Milli Yol Partisi
Saadet Partisi
Sol Parti
Türkiye Değişim Partisi
Türkiye İşçi Partisi
Türkiye Komünist Hareketi
Türkiye Komünist Partisi
Vatan Partisi
Yeniden Refah Partisi
Yenilik Partisi
Yeni Türkiye Partisi
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi
Zafer Partisi

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Yapay Zeka Yorumluyor

Seçime kaç gün kaldı? Bu soru, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanan birçok insanın aklındaki en önemli sorulardan biridir. Geri sayım başladı ve seçimlere sadece birkaç yıl kaldı. Bu önemli tarihten önce, Türkiye siyasi arenasında büyük bir hareketlilik yaşanıyor.

Geçmiş seçimlerde olduğu gibi, 2023 seçimleri de büyük bir ilgi ile takip ediliyor. Bu seçimlerde Cumhurbaşkanlığı koltuğu için aday olan isimler, partilerin seçim stratejileri, seçim sürecindeki gelişmeler ve sonuçlar, Türkiye’nin siyasi geleceği için oldukça önemli.

İktidar partisinin belirlediği adayın yanı sıra, ana muhalefet partisi ve diğer siyasi partilerin de adayları belirlemesi bekleniyor. Siyasi partilerin seçim stratejileri, seçim kampanyaları ve seçmenlere karşı sunacakları vaatler de bu süreçte belirleyici olacak.

Öte yandan, seçimlere kadar Türkiye’nin iç ve dış politikasında da önemli gelişmeler yaşanması muhtemel. Türkiye’nin ekonomisi, terörle mücadelesi, sınır ötesi operasyonları ve uluslararası ilişkileri gibi konular da seçmenlerin dikkatini çekecek.

Önümüzdeki seçimlerin sonucu, Türkiye’nin siyasi geleceği açısından oldukça önemli. Seçim sonucunda kimin Cumhurbaşkanı seçileceği, Türkiye’nin yönetiminde nasıl bir değişikliğe yol açacak, siyasi partilerin seçim sonuçlarına göre belirleyecekleri siyasi stratejiler ve tabi ki Türkiye’nin uluslararası konumu gibi birçok faktör bu seçimlerin sonucuna bağlı olacak.

Sonuç olarak, Türkiye 2023 seçimleri için geri sayım başladı. Siyasi partilerin aday belirleme, seçim stratejileri oluşturma ve seçmenlere karşı yapacakları kampanyalar oldukça önemli. Türkiye’nin geleceği için kritik öneme sahip olan bu seçimlerin sonucu, Türkiye’nin siyasi geleceğini ve uluslararası ilişkilerini etkileyebilir.

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazılmıştır.

Kaynak Link

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button