Κιργιζιστάν

Yakın Çin-Rus Bağları Orta Asya İçin Ne İfade Ediyor?

Çin lideri Xi Jinping, Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile üst düzey bir görüşmeyi tamamladıktan kısa bir süre sonra, gözünü Orta Asya’ya çevirdi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dalgalı etkileri Rusya’yı sarsmaya devam ederken, Mayıs ayında bir zirveye ev sahipliği yapmayı planladığını duyurdu. bölge.

Duyuru, Xi ve Putin’in bir araya geldiği Rusya ziyaretinin hemen ardından geldi. yeni bir dönemi müjdeledi Orta Asya için geniş kapsamlı sonuçları olan bir gelişme olan Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin sonuçlarına rağmen ilişkilerinde.

Kremlin geleneksel olarak bölgeyi stratejik arka bahçesi olarak görüyordu, ancak bölgenin beş ülkesi için önde gelen ekonomik güç olarak Çin tarafından yerinden edildi. Moskova’nın Ukrayna’daki savaşı jeopolitik ve ekonomik şok dalgaları yarattı ve Çin’in bölgedeki rolünün diplomatik zirveler ve yeni girişimler yoluyla büyüdüğünü gördü. ipi bozdu Orta Asya hükümetlerinin Çin, Rusya ve Batı arasındaki bağlarını dengelemek için yürüdüğünü.

Analistler, Xi ve Putin ortaklıklarını güçlendirip birlikte daha yakın çalışırken, Orta Asya’nın artık eskisinden daha sallantılı bir ipte yürüdüğünü öne sürüyorlar.

Carnegie Endowment for International Peace üyesi Temur Umarov, RFE/RL’ye “Büyüyen Rusya ve Çin işbirliğine Orta Asya’nın şaşırdığını düşünmüyorum” dedi. Ancak asıl soru, dış politikalarını bu büyük değişikliklere nasıl uyarlayacakları.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 21 Mart’ta Moskova’da bir resepsiyona katılıyor.

Yürümek İçin Yeni Bir Çizgi Bulmak

Pekin bir zamanlar Rusya’yı Kremlin kadar üzmediğinden emin olmak için Orta Asya’da ihtiyatlı bir şekilde konumlandı. bölgedeki etkisini korudu..

Ancak bu dinamik son yıllarda değişti.

Pekin var kapsamı ve ölçeği genişletti Şangay İşbirliği Teşkilatı’nın (SCO) ve bölgedeki liderlik rolünü, artan diplomatik angajman ve bir artırılmış güvenlik varlığı.

Eylül ayında Xi, COVID-19 salgınından bu yana ilk yurt dışı gezisini yıllık SCO zirvesi için Kazakistan’a ve ardından Özbekistan’a yaptı. Pekin, Orta Asya ile ikili diplomatik bağlarını hızlandırdı ve Moskova’yı içermeyen bölgesel hükümetlerle daha fazla format oluşturmaya çalıştı.

Çinli yetkililer ayrıca Orta Asya’nın üst düzey yöneticileriyle sanal zirvelere ev sahipliği yapıyor — Mayıs ayında yapılacak olan toplantı, ilk yüz yüze zirve bölge liderleri ve Xi arasında.

Ancak planlanan zirve, savaşın başlamasından bu yana Çin’in etkisinin nasıl arttığını ve Rusya’nın etkisinin nasıl azaldığını vurgularken, Umarov, Pekin ve Moskova’nın bölgede rekabet etmediğini söylüyor.

“Bunu bir girişim olarak görmüyorum. [snub] Moskova. Çin, bölgede Rusya’yı dışarı atmak, hatta onun yerini almak istemiyor” dedi. “Aslında, [China] Rusya ile işleri daha iyi koordine etmek için çalışıyor ve bu [fits] Pekin’in dış politika öncelikleriyle.”

İçinde ifade Moskova görüşmelerinin ardından 21 Mart’ta yayınlanan Xi ve Putin, Orta Asya’daki ortak çıkarlarından söz ederek, “Orta Asya ülkelerini egemenliklerini ve ulusal kalkınmalarını sağlamada desteklemek için” birlikte çalışacaklarını ve onları sözde saldırılara karşı koruyacaklarını söylediler. “renkli devrimler ve bölge işlerine dış müdahale.”

“Renkli devrim” uyarıları, Batı’nın Avrasya’daki müdahalesini tartışırken Pekin ve Moskova’nın standart konuşma konusu oldu.

Xi ayrıca bu terimi şu şekilde kullandı: Kazakistan’daki huzursuzluğu anlatın Ocak 2022’de, şiddetli çatışmaların alevlenen popüler şikayetlerle ateşlendiği ve perde arkasındaki güç mücadelesinin, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) kisvesi altında Rusya liderliğindeki bir askeri müdahaleyle sonuçlandığı zaman.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Qasym-Zhomart Toqaev (sağda), 14 Eylül 2022'de Kazakistan'a yaptığı resmi ziyarette Çin lideri Xi Jinping ile bir araya geldi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Qasym-Zhomart Toqaev (sağda), 14 Eylül 2022’de Kazakistan’a yaptığı resmi ziyarette Çin lideri Xi Jinping ile bir araya geldi.

Pekin, Orta Asya’da gelecekteki krizlerde yön bulma potansiyeline sahip bir planda kilit siyasi ve güvenlik aktörü olarak hareket etmesi için Rusya’yı erteledi.

Ancak Frostburg Eyalet Üniversitesi’nde Pekin’in Rusya ve Orta ve Güney Asya ülkeleriyle ilişkilerini inceleyen bir profesör olan Haiyun Ma, RFE/RL’ye Moskova’nın etkisinin o zamandan beri azaldığını ve bölgesel hükümetlerin yeni arayışlara girdiğini söyledi. biraz politik mesafe kazanmak Moskova’dan.

Orta Asya devletlerinin, Rusya’nın siyasi ve askeri baskısına model olarak Çin’in ekonomik ve barışçıl kalkınmasını tercih edecekleri açık görünüyor” dedi.

Karmaşık Bir Gerçeklik

Bu değişim, ABD ile rekabetin yoğunlaştığı bir dönemde batı sınırı boyunca etkisini güçlendirmeye çalışan Pekin için yeni fırsatlar yarattı.

Xi, bu yıl içinde üçüncü Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’na başkanlık edecek — toplama Orta ve Güney Asya’nın belirgin bir şekilde öne çıkabileceği Çin yatırım girişimi merkezli küresel liderlerin sayısı. Pekin ve Moskova, Kuşak ve Yol Girişimi’ni Rusya liderliğindeki Avrasya Ekonomik Birliği ile uyumlu hale getirmenin yollarını bulmaya devam ediyor ve Çin de kabul Çin-Kırgızistan-Özbekistan demiryolunu geçici olarak finanse etmek.

Ma, “Orta Asya ülkeleri Çin-Rusya ilişkilerini karmaşık duygularla yakından izliyor” dedi. “Bir yandan, ekonomik olmayan alanlarda daha yakın bir Çin-Rusya ortaklığı iyi bir haber değil. Öte yandan, Çin’in Orta Asya için ekonomik planı [and including Russia]çekici.”

Rusya’nın zayıflamış durumuna ve Moskova’nın komşusuna yönelik sebepsiz saldırısı nedeniyle bölgedeki huzursuzluğa rağmen, Orta Asya ülkeleri yaptırımlarla dolu ekonomisinin serpintisinden yararlanmayı başardı.

Rusya, göçmenler tarafından evlerine gönderilen havalelerle milyonlarca Orta Asyalı için çalışmak için en önemli yer olmaya devam ediyor sabit tutmak işgal öncesi seviyelere veya bazı durumlarda yükselenDünya Bankası’na göre.

Moskova’nın Avrupa’dan yaptığı ithalatı ikame etmesi ve kendi ürünlerini satması gerektiğinden, Rusya ile Orta Asya arasındaki, özellikle Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki ticaret hacmi de Şubat 2022’den bu yana arttı.

Umarov, “Çin ve Rusya, Orta Asya’nın öncelikler listesinde üst sıralarda yer alıyor ve Avrasya’nın iki büyük gücüyle ilişkilerini riske atmayacaklar” dedi. “Bunun dezavantajı, Batı’nın bölgedeki varlığının kaçınılmaz olarak azalacak olmasıdır.”

Source Link

ACM Cyprus

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Artificial intelligence has reinterpreted this news for you.

Çin lideri Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeden sonra Orta Asya’ya odaklandı. Bu hamle, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkileri ve bölgedeki değişen dinamikler karşısında gerçekleşti. Kremlin’in Orta Asya’yı stratejik arka bahçesi olarak gördüğü bölgedeki ekonomik güç artık Çin’in elinde bulunuyor. Çin’in bölgedeki rolü, Rusya’nın Ukrayna’da savaşın yarattığı jeopolitik ve ekonomik şok dalgaları sonucu diplomatik zirveler ve yeni girişimlerle büyüdü. Bu durum, Orta Asya ülkelerinin Çin, Rusya ve Batı arasındaki dengeleri korumak için çaba gösterdiği bir sürece yol açtı. Xi ve Putin’in ortaklıklarını güçlendirip birlikte daha yakın çalışırken, Orta Asya’nın politik mesafeler kazandığı ifade ediliyor. Xi’nin Orta Asya’da gezileri ve bölgedeki yatırım girişimleri göz önünde bulundurulduğunda, Çin’in bölgedeki etkisinin devam edeceği öngörülüyor. Ancak Moskova’nın Orta Asya’daki etkisinin azalmış olması, Çin’in Rusya ile işbirliğini daha iyi koordine etmek için çalışmasına neden oluyor.

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button