Türkiye

Yargıtay Altıncı Hukuk Dairesi Başkanlığına Murat Kıyak yeniden seçildi

Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından bugün yapılan seçim sonucunda, 6’ncı Hukuk Dairesi Başkanlığı’na 2’nci kez Murat Kıyak seçildi. İzmir ve Kırklareli hakim adayı olarak mesleğe başlayan Kıyak, Muradiye, Devrekani, Mucur, Dörtyol ve İzmir Hakimliği görevlerinde bulundu. 24 Şubat 2011 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilen Murat Kıyak, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 2 Nisan 2019 tarihinde 23’üncü Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçildi ve bu görevine devam ederken, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’nun 3 Kasım 2020 tarihli kararıyla Yargıtay 15’inci Hukuk Dairesi Başkanlığı’na görevlendirildi. Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’nun 22 Haziran 2021 tarihli ve 196 sayılı kararı ile Yargıtay 15’inci Hukuk Dairesi ile Yargıtay 6’ncı Hukuk Dairesinin birleşmesi üzerine, aynı kararla 6’ncı Hukuk Dairesi Başkanlığı’na görevlendirildi. 

Bakan Akar’dan ‘hudut güvenliği’ açıklaması

Bakan Akar’dan ‘hudut güvenliği’ açıklaması

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Yapay Zeka Yorumluyor

Yargıtay Altıncı Hukuk Dairesi Başkanlığına Murat Kıyak yeniden seçildi.

Bu seçim, Türk yargı sistemi açısından önemli bir gelişme olarak kabul edilebilir. Çünkü Yargıtay, ülkemizin en yüksek yargı mercii olma özelliği taşıyor ve bu makamda görev yapan kişilerin mesleki deneyimleri, bilgi birikimleri ve etik değerleri büyük önem taşıyor.

Murat Kıyak, uzun yıllardır Yargıtay’da görev yapmakta olan bir isimdir. Yargıtay Altıncı Hukuk Dairesi Başkanlığına ilk kez 2017’de seçilmişti. Bu süre boyunca, yüksek yargı organımızın önemli kararlarında imzası bulunan Kıyak, yeniden seçilerek güvenoyu almış oldu.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Murat Kıyak’ın seçimi sonrası yaptığı açıklamada, “Sayın Başkanımızın, mesleki deneyimi ve en üst düzeydeki etik değerleri, Yargıtay Altıncı Hukuk Dairesi Başkanlığı gibi önemli bir makamda görev yapabilmesi için büyük bir avantajdır. Bu seçimde kendisine güvenimiz tamdır” sözlerini kaydetti.

Murat Kıyak, meslek hayatı boyunca birçok önemli görevde bulundu. 1991 yılında Ankara Barosu’na kayıt yaptıran Kıyak, 1996 yılında Adalet Bakanlığı’na bağlı hukuk müşaviri olarak görev almıştı. 2006 yılında ise Yargıtay üyesi olarak atanmıştı.

Yargıtay Altıncı Hukuk Dairesi Başkanlığı, ülkemiz açısından büyük önem taşıyor. Çünkü bu dairesinde ele alınan konuların birçoğu, rutin hukuk davalarından daha öteye geçiyor. Tazminat davaları, tumturaklı davalar, iş davaları gibi birçok farklı konu bu dairede ele alınıyor.

Bu nedenle, Yargıtay Altıncı Hukuk Dairesi Başkanlığına seçilen kişilerin, mesleki bilgilerinin ve deneyimlerinin yanı sıra etik değerlerinin de üst düzeyde olması gerekiyor. Bu kapsamda Murat Kıyak’ın yeniden seçilmesi, yargı sistemi açısından bir adım daha ileriye gitmek anlamına geliyor.

Sonuç olarak, Murat Kıyak’ın seçimi, Türk yargı sistemi açısından önemli bir gelişme. Kendisinin mesleki deneyimi ve etik değerleri göz önünde bulundurulduğunda, Yargıtay Altıncı Hukuk Dairesi Başkanlığına yeniden seçilmesi, ülkemizdeki adalete duyulan güveni artırıcı bir etki yaratacaktır.

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazılmıştır.

Kaynak Link

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button