Ουγγαρία

Macarların Paskalya Pazartesi günü geleneği

Hanımlar, tamamen ıslanmayı bekleyebileceğiniz için şemsiyelerinizi Paskalya Pazartesi günü için hazırlayın. Dikkat edin, bunun nedeni hava değil, Macaristan’da Paskalya Pazartesisi ile ilişkilendirilen asırlık bir gelenek.

Orta Avrupa mirası

Orta Avrupa bölgesindenseniz, neden bahsettiğimi zaten biliyor olabilirsiniz. Değilse, sizi “húsvéti locsolkodás” (paskalya serpme) denilen asırlık ayinle şımartmama izin verin.

İngilizce konuşan kelimede “Śmigus-dyngus” (etkinliğin Lehçe çevirisi) olarak daha iyi bilinen, genç erkeklerin etrafta dolaşıp kadın arkadaşlarının, aile üyelerinin ve hatta isteklilerinin üzerine su (veya günümüzde çoğunlukla kolonya) serpme geleneğidir. yabancı insanlar. Orta-Doğu Avrupa bölgesinin ortak kültürel mirasının bir parçasıdır ve ilgili tüm ülkelerde uygulanmaktadır.

Fotoğraf: “Hollókő, yaşayan köy”

Pagan mı Hristiyan mı? İkisi birden!

Geleneğin kökleri putperestliğe dayanır, ancak Hıristiyan dini tarafından da tamamen ve eksiksiz bir şekilde benimsenmiştir. En yaygın olarak bir Slav pagan uygulaması olduğuna inanılan serpme, arınmayı ve yenilenmeyi sembolize etmek anlamına geliyordu. Hıristiyan doktrininde bu, suda da yapılan vaftizin ipucuna dönüştürüldü.

Geleneğin bir diğer önemli kısmı da gencin amelini yerine getirmesinin karşılığında aldığı ödüldür. Orijinal gelenekte erkekler, üzerlerine su döktükleri kızlardan kırmızı boyalı yumurtalar alırdı. Başlangıçta bu, doğurganlığın ve doğumun, yaşam yaratmanın bir sembolü olarak hareket etmek anlamına geliyordu. Yumurta, insanlık için döktüğü kanı göstermek için kırmızı boya ile Mesih’in yeniden doğuşunu temsil etmeye geldiğinden, bu aynı zamanda Hıristiyan düşüncesinde de iyi sonuç verdi. Bu yumurtalar ayrıca genellikle çeşitli geometrik ve çiçek desenleriyle süslenir.

https://scontent.fbud4-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/339507235_1336065223624637_6978679338922669966_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=c4WZSNQ2tPAAX9jfy95&_nc_ht=scontent.fbud4-1.fna&oh=00_AfDP_7AXDgcm75lXj7RqU2g5FwyEWRu3rq6Jll1TG9u8mA&oe= 64371ARA

Fotoğraf: “Hollókő, yaşayan köy”

geleneğin evrimi

Yüzyıllar değiştikçe gelenek uygulamaları da değişti. Zaman geçtikçe kızları ıslatma yöntemi giderek daha uysallaştı. Eski günlerde, genç hanımlar en güzel kıyafetlerini giyer ve ardından yerel göle, nehre veya yakındaki su teknesine atılırdı. Daha sonra bu, üzerlerine kovalardan su dökmeye dönüştü.

Günümüzde en yaygın uygulama, üzerlerine sadece bir miktar kolonya serpmektir. Bazı kırsal alanlarda, soda sifonlarından gelen suyu da kullanma eğilimindedirler. Bunun amacı, hanımın “solup gitmemesi”. Başlangıçta, erkekler serpmek için evlenmek isteyen kızları arıyorlardı – bu nedenle ıslanan “çiçekler” arzu edilir, kuru kalanlar ise istenmeyen olarak görülüyordu.

https://scontent.fbud4-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/340293391_170562519244756_4338546169672462038_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=dgBxws0ywlwAX8Jdgwh&_nc_ht=scontent.fbud4-1.fna&oh=00_AfBM0QlhCUOc_TzrkcGPd9hWK5WSZuN1PK5U8QBIfNCx3g&oe= 643735CF

Fotoğraf: “Hollókő, yaşayan köy”

Unutulan ve farklı uygulamalar

Macaristan’da artık yaygın olmayan uygulamayla ilgili iki faaliyet daha var. Biri, kızların yıl boyunca hastalıklara yakalanmalarını önlemek için tahta kırbaçlarla kırbaçlanmasıdır (bu, Slovakya ve Çekya’da hala geleneğin bir parçasıdır).

Diğeri ise ters yağmurlamadır (visszalocsolás). Eski gelenekte, Paskalya’nın üçüncü günü Salı günü kızlar intikam alma fırsatı buldular. Islanmaktan hoşlanmayanlar bu iyiliğe karşılık verebilir ve bu gün oğlanların üzerine su dökebilirdi. Bilinmeyen nedenlerle, bu uygulama bazen iki dünya savaşı arasında ortadan kalktı.

Bu, bu özel bölgesel Paskalya geleneğinin kısa tarihi ve açıklamasıdır. Eğer genç bir bayansanız ve serpilmekten rahatsız değilseniz, henüz ihtiyacınız olabileceğinden bu Pazartesi günü kırmızıya boyanmış yumurtaları yığdığınızdan emin olun!

Ayrıca okuyun:

Source Link

ACM Cyprus

ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Artificial intelligence has reinterpreted this news for you.

A centuries-old tradition called “húsvéti locsolkodás” or Easter sprinkling is associated with Easter Monday in Hungary, where women are expected to get fully wet from the sprinkling of water or cologne by young men. This tradition is part of the common cultural heritage of the Central and Eastern European region and has pagan roots but has been fully embraced by the Christian religion. Sprinkling symbolizes purification and renewal. The tradition also involves young men receiving red-painted eggs from wet women as a reward for their actions. Originally, this tradition aimed to represent fertility and birth, and the red color signifies Christ’s rebirth, representing life. Over time, the tradition’s practices have differed from wetting women who were thrown into local lakes or nearby watercraft. Today, the most common practice is for women to receive a small amount of cologne sprinkled on them to avoid them wilting away. There are two other activities associated with this tradition called “visszalocsolás” or reverse sprinkling and “tahta kırbaçlarla kırbaçlanması” or whipping girls with wooden switches to prevent them from getting sick throughout the year. The former involved girls taking the revenge opportunity of wetting boys on the third day of Easter. However, this practice vanished for some unknown reasons.

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button