Υγεία

Zombi mantarı İstanbul’da görüldü! İnsanların beynini ele geçirebilir mi?

Popüler dizi “The Last of Us” ile gündeme gelen ‘zombi mantarı’ İstanbul’da görüldü. Mantarların insanlara zararı olmadığı açıklanırken binlerce yıldan beri Çin geleneksel tıbbında şifa kaynağı olarak kullanıldığı belirtildi.

The Last Of Us dizisi ile izleyici kitlesi arasında merak konusu olan zombi mantarı, literatürdeki adıyla kordiseps militaris, filmin de etkisiyle dünya genelinde çeşitli efsanelerin konuşulmasına neden oldu.
Uzun araştırmalar sonucu İstanbul Samandıra Ormanı’nda kordiseps militaris mantarına rastlayan doğal mantar araştırmacısı Naim Güleç ile tıbbi mantarlar konusunda akademik araştırmalar yapan mikolog Selime Semra Erol, tıbbi yönü bulunan zombi mantarına dair bilinmeyenleri anlattı.
Doktora çalışmasına Düzce Üniversitesinde tıbbi mantarlar üzerine devam eden ve son beş yıldır özellikle tıbbi mantarlar, üretimleri ve tıbbi etkilerine ilişkin akademik çalışmalar yapan Erol, kordisepsin farmakolojik özellikleri nedeniyle binlerce yıldır Çin geleneksel tıbbında önemli bir yere sahip olduğunu ve yer aldığı mantar ailesinin 400’den fazla türüyle en fazla çeşidi bulunan cins olduğunu söyledi.
Kordiseps cinsi her bir mantar türünün farklı bir böcek, tırtıl ve çam kese böceği pupasına ait parazit mantarlar olduğunu belirten Erol, “Bu mantarı asıl önemli kılan şey binlerce yıldan beri geleneksel Çin tıbbında şifa kaynağı olarak kullanılması.” dedi.
Dünyada Himalayalar’da, Tibet’te yüksek yerlerde yetişen bir mantar olan kordiseps militarisin özellikle Hindistan’da ve Çin’de gıda olarak tüketildiğini ve asıl önemli olanın içindeki kordiseps maddesi olduğunun aktaran Erol, “2010 yılında yapılan bir çalışma sonucunda kordisepsin insan mesane kanseri hücrelerinin çoğalmasını ve göçünü engellediğini ortaya koydu. Ayrıca bu tıbbi mantar, böbrek ve karaciğer hastalıklarıyla ilgili tedavilerde kullanılan etken maddeleri, bileşikleri içermektedir.” ifadelerini kullandı.
Kordiseps cinsine ait mantarların özellikle geleneksel Çin tıbbında günlük enerji seviyesini yükseltici ve metabolizmayı hızlandırıcı olarak kullanıldığını söyleyen Erol, Çin’in Pekin kentinde düzenlenen 1993 Ulusal Oyunları’nda bin 500, 3 bin ve 10 bin metre yarışlarında 5 dünya rekoru kıran üç koşucunun kordiseps sinensis aldıklarının ortaya çıktığını söyledi.
Kordiseps militarisin Türkiye’de bulunmasının mantar araştırmacıları açısından çok sevindirici olduğunu aktaran Selime Semra Erol, topladığı mantar numunelerinden misel üretmeye çalıştığını ve bu türün yerli olarak üretimi konusunda çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
Kendini mantarların keşfine adadığını söyleyen doğal mantar araştırmacısı Naim Güleç ise bugüne kadar Türkiye’de 2 bin 500’ün üzerinde mantar keşfedildiğini, bu mantarların 1000’den fazlasını ormanlarda bulup Latince bilimsel isimleri ile beraber araştırıp, inceleyip, tanımlama şansı elde ettiğini ve şu ana kadar deneyimleme bakımından 219 mantarın tadına baktığını söyledi.
Bu mantarlardan en ilginç olanın ise kordiseps militaris olduğunu ifade eden Naim Güleç, “Yaklaşık yirmi yıllık bir mantar serüvenim var. Bu mantarı uzun yıllar ormanlarda aradım ve çam kese böcekleriyle bir bağlantısının olduğunu yabancı bir kaynakta okuduğumda ormanlara giderek çam ağaçlarının üzerlerinde çam zararlısı olan çam kese böceğini aradım. Kaynaklarda soğuk havalarda mantarın yeryüzüne çıktığı söylendiği için 2015 yılında İstanbul’daki çam ormanlarında nihayet kordiseps militaris mantarını buldum. Ardından Ankara Üniversitesinden mikolog Doç. Dr. Ilgaz Akata’ya gönderdim. Bilimsel makale 2016 yılında yayımlandı.” dedi.
Güleç, küçük bir mantar olmasına karşın kırmızı rengi nedeniyle gezerken kolay fark edilebilecek bu mantarın çam kese böceklerinin istila ettiği çam ağaçlarının bulunduğu yerlerde aranması gerektiğini belirtti.Bu mantarın, tırtıl halindeyken etkilediği çam kese böceğinin pupa evresinden beslendiğini, yer altına giren böceği öldürdükten sonra kozaya dönüşen kabuğundan, uygun ısı ve şartlar oluştuğunda yani mevsimi gelince dışarı çıktığını anlatan Güleç, mantarın alt kısmına bakıldığında besi yeri olarak kullandığı çam kese böceğinin pupasının rahatlıkla görülebileceğini ifade etti.
Güleç, şu an dijital bir platformda yayınlanan The Last Of Us isimli dizide kordiseps mantarının insanları zombiye dönüştüren yeni bir salgına neden olduğu ve yeryüzünün sonunun geleceği gibi bir senaryo işlendiğini, bunun muhtemel nedeninin ise bu mantarın çam kese böceğinde olduğu gibi eklem bacaklıları ele geçirmesi olduğunu dile getirdi.
Güleç, “Kordiseps mantarlarının insanın sinir sistemini ele geçirip zombiye dönüştüreceği ütopyasına inanılıyor. Bu bilimsel olarak mümkün gözükmüyor. Kordiseps mantarları 25 derecenin üstünde gelişim sağlayamıyor. Dolayısıyla vücut ısısı 37 derece olan insanda veya diğer memelilerde bu mantarın gelişmesi, vücudu ele geçirmesi ve herhangi bir zararın oluşması söz konusu değil. Esasında kordiseps tıbbi yönü olan bir mantar. Ben de her yıl düzenli şekilde topluyor ve çayını içiyorum. Ayrıca yemeği de yapılabilir.” şeklinde konuştu.
Kordiseps militaris mantarını kış aylarında, soğuk hava koşullarında herkesin bulup toplayabileceğini dile getiren Güleç, “Çayını, önleyici tıp bağlamında tüketebilirler. Çünkü bu mantarın anti-tümör ve benzeri özellikleri var. Herkese araştırmayı, bulmayı, deneyimlemeyi tavsiye ediyorum.” dedi.
ACM Cyprus

Esta Construction

Pools Plus Cyprus

Yapay Zeka Yorumluyor

İstanbul’da son zamanlarda korkutucu bir haber gündemi meşgul ediyor. Zombi mantarı, ya da diğer adıyla “Ophiocordyceps unilateralis” türü mantar, İstanbul’da ortaya çıktığı iddia ediliyor. Peki bu mantar türü nedir, nasıl ortaya çıktı ve insanlar için bir tehdit oluşturabilir mi?

Ophiocordyceps unilateralis türü mantar iç organlarda hızla çoğalarak Beyin sapına kadar ilerleyebiliyor. Hasta bireyin davranışlarını değiştirerek onu kontrol altına almaya çalışıyor ve sonunda öldürüyor. Bu mantar türünün keşfi, BBC tarafından 2006 yılında Amazon ormanlarında yapılan bir belgeselde yer almıştı. Orijinal olarak tropikal ormanlarda ortaya çıkan bu mantar türü, son zamanlarda farklı yerlerde de görülmeye başlandı.

İstanbul’da günümüzde bu mantar türünün gözlendiğine dair henüz resmi bir kaynak bulunmamakla birlikte, vatandaşlar konu hakkındaki endişelerini dile getiriyorlar. Bu mantar türü, özellikle tropikal iklimlerde yaşayan karıncalarda sıkça görülüyor ve karıncalara bulaşarak onları bir tür zombiye dönüştürüyor.

Ancak uzmanlar, Ophiocordyceps unilateralis türü mantarın insanlar için bir tehdit oluşturmayacağı konusunda hemfikirler. Mantarın sadece belirli türlerdeki böceklerde etkili olduğu ve insanlarda benzer bir etki yaratamayacağı belirtiliyor. İnsanların beynini ele geçirmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı ifade ediliyor.

Ancak yine de bu türden mantarların şehir merkezindeki doğal yaşam alanı ve iklim değişiklikleri nedeniyle nadir de olsa insanlar için de bir tehdit yaratmaması mümkün değil. Dolayısıyla ilgili makamların bu konuda uyanık ve özellikle doğal yaşam alanlarının korunmasına yönelik çalışmaları titizlikle yürütmesi gerekiyor.

Sonuç olarak, gündemde yer alan “Zombi mantarı” korkusu ne kadar gerçekçi olsa da, insanlarda benzer etkiler oluşturma ihtimali oldukça düşük. Ancak doğal yaşam alanlarındaki bu türlerin varlığı, doğal yaşam alanlarını koruma önemini bir kez daha hatırlatmıştır.

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazılmıştır.

Kaynak Link

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button